Neklidné 8měsíční miminko

15
01.03.19

Dobrý den, pane doktore,

mám takový komplexnější dotaz.

Syn (8 měsíců) měl těžký příchod na svět, hypoxie, odvoz na JIRP, sepse, léčba antibiotiky, vyšetření včetně lumbální punkce. Byla jsem bez něj v jiné nemocnici atd., nekojen – nikdy. Teď je zdravý, po fyzické stránce, neurologicky také, je velice aktivní a chytrý. Měli jsme štěstí. Jediné, co nám bylo řečeno, že možná bude hyperaktivní.

Nyní 90% dne provzteká, propláče, prohysterčí. Jelikož vím, že je zdravotně ok, protože je velmi důkladně sledován, vím, že je to psychické. Je tedy atopik, má ekzém. Věnuju se mu tak, že se asi brzy zhroutím, protože když se každou minutu vzteká, začne se u toho potit a drásat a já ho musím neustále hlídat, nemohu se skoro ani najíst. Každopádně si s ním pořád hraju, mazlím, povídám… ale stejně se pořád vzteká. Nesnáší nošení v nosítku, nebo šátku – to nefunguje. V noci musí spát zavinutý, jinak tak šermuje rukama a škrábe se, že se vzbudí krvavý. Má tedy rád lidi, rád je sleduje. Ale jít s ním někam je očistec.

Moc ráda bych ho zklidnila, utěšila, aby nebyl neustále taková hysterka. Jenom u oblékání jsou scény jak z hororu. Snažím se zachovat klid, nezvyšovat hlas, chovat, ale pořád se rozčiluje. Říkám si, jestli ten porod nezpůsobil tu jeho neustálou nervozitu.

Jsou nějaké způsoby, jak zklidnit takové miminko? Co je pro něj důležité?. Snažím se mu ukazovat lásku a bezpečí, ale je to stále dost těžké.

Děkuji moc

PhDr. Václav Mertin
19.05.20

Dobrý den, podle mého názoru v takových případech neexistuje žádný zázračný prostředek. Nebo alespoň já o něm nevím. Důležité je přijmout a držet, že Vám to nedělá schválně. Pak nezbývá než nekončící vlídnost, laskavost, pozitivní přístup, trpělivost, současně i důsledný přístup. Na řadu postupů, které pomáhají, jste už přišli. Uznávám, že je to pro Vás nesmírně vyčerpávající - můžete-li, využívejte odlehčovací pobyty syna s otcem, prarodiči, později i ve školce. Můj tip je, že Vás i Vašeho syna čeká dlouhá a náročná cesta.

Zdraví
Václav Mertin