Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Nemocenská a úřad práce

Anonymní se ptá 17.01.19

Dobrý den,

mám zapeklitou otázku. Jsem asi 5 měsíců na nemocenské. Šla jsem na ni, když jsem byla zaměstnaná (18 let v kuse, bez nemoci). Pokoušíme se už 3 roky o miminko a skoro rok navštěvujeme Centrum asistované reprodukce. Moje gynekoložka mi sama nemocenskou nabídla, poté, co mi hrozila vývěd právě kvůli tomu, že mi zaměstnavatel dělal problémy kvůli tomu, že jsem stále jezdila do Centra a neustále nebyla díky tomu v práci. Ale dva měsíce poté, co jsem nastoupila na nemocenskou, zaměstnavatel zrušil činnost (byla jsem jeho jediný zaměstnanec).

Dnes mi gynekoložka řekla, že už to bude půl roku, že by bylo lepší, kdybych šla na pracovní úřad, alespoň na dva měsíce (poté mě čeká další veliký zákrok) a že mi pak napíše nemocenskou znovu. Protože pokud otěhotním, nemohla bych ihned nastoupit na rizikové těhotenství (jakože prý bude určitě, vzhledem k okolnostem). Takže bychom se nevešli do toho roku, co je maximální doba trvání nemocenské.

Ale já jsem teď na internetu vyčetla, že na úřadu práce (nikdy jsem na něm nebyla) se pobírají dávky pouze 6 měsíců a nemocenská se do toho vůbec nepočítá, takže bych vlastně byla minimálně 4 měsíce bez peněz (pokud otěhotním co nejdříve). Práci si prý hledat nemůžu, protože jsem neustále po doktorech, po každém zákroku musím být 2-3 týdny doma v klidu, takže jsem z toho nešťastná. 18 let jsem byla ve stejné práci a teď, když člověk chce miminko, tak se nedaří a ještě takové složitosti okolo toho s tímhle a to mám být psychicky v klidu…

Nevíte, jak to je? Jaká je pro mě nejlepší možnost? Je to tak jak píši, že prostě budu po 5 měsících na úřadu práce bez peněz, nebo se to díky nemocenské nějak prodlužuje? Jak je to pak následně s mateřskou nebo rodičovským příspěvkem? Stále platí, že je z úřadu práce na 4 roky automaticky?

Děkuji moc za odpověď

Veronika

Daniela Kočí odpovídá 30.01.19

Milá Veroniko,
chápu, že z toho máte nervy, a přitom potřebujete naprostý klid a pohodu, aby se to povedlo)
Každopádně, pokud zaměstnavatel zanikl, což se tedy stalo vám, nosíte nyní příslušné doklady (tzv. lístky na peníze) přímo na správu sociálního zabezpečení.
Nárok na nemocenskou vzniklý za trvání zaměstnání pokračuje bez ohledu na skončení pracovního poměru a to až do případného vyčerpání podpůrčí doby nemocenské (s výjimkou pojištěnců se zvláštním režimem) .
Pokud nebudete mít dlouhodobou nemocí vyčerpanou podpůrčí dobu, budete moct nastoupit na rizikové těhotenství a pobírat nemocenskou až do dne, kdy přijdete na peněžitou pomoc v mateřství (pokud budete splňovat podmínky pro její přiznání). Pokud budete mít vyčerpanou podpůrčí dobu, může vám být na základě rozhodnutí posudkového lékaře prodloužena.
Důležité pro vás asi je, že ukončení činnosti zaměstnavatele nemá vliv na váš nárok na nemocenskou. Co se týče pojištění, tak rovněž není podstatné zda zaměstnavatel přestal existovat, ale to, kdy došlo ke skončení pracovního poměru.
Tohle je problematika úřadu práce, já bych vám určitě doporučila abyste zašla na místně příslušný úřad práce a probrala vaši situaci přímo s referentkou, nenechte se odbýt, vaše situace je složitá a potřebujete najít řešení, jak to udělat nejlépe. Nechte si to podrobně vysvětlit.
Držím vám hrozně moc palce hlavně ať se podaří to miminko!!!

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@par­tners.cz
 https://www.partners.cz/…ka-partners/

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.