Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Nemocné děti

Therushka se ptá 28.12.17

Dobrý den,

mám tři děti, syn 3,5 roku, dcera 2 roky, dcera 4 měsíce. Do letošního podzimu děti v podstatě nebyly nemocné, kromě občasné rýmy. Od letošního listopadu to ale vypadá následovně: prostřední dcera - laryngitida, nejmladší dcera - laryngitida (s hospitalizací), syn - angína, nejmladší dcera - angína (nakazili se ode mě), syn zánet středního ucha, syn - viróza, syn - neštovice (v současnosti hospitalizován pro podezření na zápal plic).

Nejmaldší dceru jsem ještě nestihli vůbec ničím naočkovat, z čehož vzhledem k tomuto vývoji začínám být nervózní. Děti jsou dobře stravované, snažíme se s nimi být co nejvíc venku, jsou otužilé, snad i v psychické pohodě. Syn dostává od července imonuglukan, od září chodí do školky, ale zajímavé je, že nemoci domů „nosím“ spíš já než on, ale nevím, kde se nakazím, jelikož jsem převážně s dětmi, vyhýbáme se nákupním centrům, hernám apod., chodíme hlavně do parku, lesa atd.

Moje otázka je, co mám dělat, abychom se z této situace konečně „vyhrabali“? Mohu nějak před nemocemi ochránit nejmladší dceru?

Moc děkuji a přeji krásný příští rok!

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. odpovídá 01.01.18

Dobrý den,
při více dětech v rodině je běžné, že si nemoci předávají. Některé nemoci - jako například plané neštovice - imunitu oslabí na několik měsíců a to vede ke zvýšené nemocnosti. Infekcím se můžeme bránit jen důslednou hygienou a ev. izolací, ale to v rodině vždy není dobře možné. I když se domníváte, že nemoci nosíte domů Vy, je pravděpodobnější, že je přinese syn ze školky. On onemocnět nemusí, nebo jen mírně, protože už je na " školkové bacily" zvyklý a promořený. Vy ale onemocníte, protože na ně zvyklá nejste.
Nejlepší by bylo vzít chlapce na měsíc ze školky a odjet se všemi dětmi na chalupu, na hory, prostě na čistý vzduch do přírody, pryč od lidí. .
Nebo vyslat aspoň dvě starší děti na chvíli k babičce nebo s manželem na hory.
Přetrhne se tak řetězec infekcí mezi dětmi.
Doba od října do dubna je pro respirační infekce nejrizikovější, jaro a léto přináší zlepšení.
Moc víc se dělat nedá, pokud jsou děti otužilé a žijí zdravě. Předpokládám, že jste nekuřáci. Domácí prostředí byste ještě mohli zlepšit čističkou vzduchu v dětském pokoji. Není ale jisté, jestli by dokázala zabránit přenosu infekci mezi dětmi, protože ten probíhá i rukama a kontaminovanými předměty.

Zdravím

ZV

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice, Praha (zkráceně KDDL 1. LF UK a VFN Praha)

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.