Nemůžu si dovolit toho broučka ve mně...

18.08.18

Zdravím.

Je mi 18, čeká mě maturitní ročník a jsem těhotná. Cca 5. týden. Můj přítel chodí do práce a vydělává, bohužel to stačí tak akorát z „ruky do pusy“. Já jsem studentka, chodím jen na letní brigády a ty moc nevydělávají. Bydlíme u rodičů, ale ani oni nemají moc peněz a mají pár dluhů. Zatím neví, že jsem v tom. Hodláme jim to říct až po prvním snímku miminka.

Problém je v tom, že nejspíš budu muset na potrat, protože by jsme se o malé neměli jak postarat, i když bychom ho oba moc chtěli. Antikoncepci jsem používat nemohla ze zdravotních důvodů, jediná moje povolená antikoncepce byl kondom a ten praskl.

Nevím, co mám dělat. Když si to nechám, riskuji maturitu, finanční problémy pro rodinu, riskuji to, že nebudu moci malému koupit některé věci, že se o něj nebudeme mít jak postarat. Změní mi to celý život. Přeci jen je to ještě brzy, ale na druhou stranu mám strašný strach a cítím bolest. Mám strach dát toho malého pryč. Nechci se ho vzdát, je přece moje…

Prosím o radu, dá se to nějak vyřešit jinak, než doufat v zázrak, že vyhrajeme milion? Nevím co mám dělat.

Děkuji za Váš názor

Mgr. Eva Grünwaldová, Mgr. Jitka Došlová
22.08.18

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Popisujete nám svoji situaci, kdy jste neplánovaně otěhotněla, přestože jste se s partnerem chovali zodpovědně - selhala vám antikoncepce.
Jste těhotná zatím velmi krátce a zcela chápu, že je to pro Vás velké překvapení a nevíte si rady. Těhotenstvím bývají mnohdy zaskočeny i ženy starší, než jste Vy. Ne vše se zkrátka v životě dá naplánovat…

Obáváte se, jak byste se o děťátko postarali po finanční stránce. Také je před Vámi důležitý maturitní ročník. Chtěla bych Vás velmi ocenit za Váš dospělý, odpovědný přístup. Jste si vědoma toho, že mít dítě je velký závazek a chcete se o ně dobře postarat.
Zároveň čtu, a je to pro mě to nejsilnější sdělení z Vašeho psaní, že se děťátka nechcete vzdát, že je přece Vaše. Už teď se stavíte na jeho stranu a projevujete se mateřsky, i když je ještě úplně maličké. To je naprosto přirozené a v pořádku.
I my bychom Vás v tomto postoji chtěli podpořit.
Zkuste si s partnerem najít klidnější chvíli a vše probrat, třeba si i sepsat na papír, jak by to vypadalo s miminkem a jak bez něj.
Přemýšlejte u toho i nad těmi nejpraktičtějšími věcmi. Např. kdy přesně by Vám vycházel termín porodu, kdy je termín maturity, bylo by možné domluvit se na přerušení školy či individuálním plánu, maturovat později (jsem přesvědčena, že ano).

Pokud byste s děťátkem zůstala doma, pobírala byste rodičovský příspěvek, mohli byste žádat o přídavek na dítě a další dávky. Můžeme Vám v tomto poradit na dálku. Potřebovali bych vědět bližší údaje - např. kolik vás žije ve společné domácnosti, jaké jsou příjmy domácnosti atd.

Existují organizace, které nabízejí i materiální pomoc - výbavičku, kočárek atd., můžeme Vám i v tomto konkrétně pomoct.

Také ještě uvidíte, jak budou reagovat rodiče, až se dozví, že jste těhotná. Můžete být jejich reakcí překvapena.

Ženy někdy vidí potrat jako jediné východisko svojí situace. Nedovolili bychom si odsoudit někoho, kdo potrat podstoupí, avšak cítíme i potřebu říct, že potrat může ovlivnit další život ženy, zvlášť pokud na něj šla pod nátlakem okolí.

Pokud byste chtěla, můžete si dále psát, nebo se spojit i telefonicky (stačí napsat sms nebo prozvonit a my se Vám ozveme) - tel. 548 221 405, 774 440 821.

Přejeme Vám hodně sil.

S pozdravem

Mgr. Eva Grünwaldová a Mgr. Jitka Došlová
Poradna Na počátku
Na počátku, o. p. s., Soběšická 560/60, Husovice, 614 00 Brno
tel: 774440821
email: poradna@napocatku.cz