Nesedící umělé mléko, zácpa/průjem s hleny

16.02.19

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je možné, že se ABKM u syna projevila až kolem 6. měsíce?

Syn byl první 3-4 týdny kojený a ke konci mi mé mléko zvracel (tak se přišlo na mé zdravotní problémy). Zkusili jsme několik počátečních mlék, ale vždy byl nějaký problém (prdíky, zácpa, průjem, nechuť - nechtěl pít). Nakonec jsme krátce před 4. měsícem přešli na Sunar AR & comfort který z těch normálně dostupných mlék vyhovoval nejvíce.

Před 6. měsícem jsme už řešili otázku, jaké pokračovací mléko, protože syn od 4 měsíců jí příkrmy. Ještě, než jsme to vyřešili, objevily se na stávajícím Sunaru AR & comfort opět hleny. Po poradě s naší paní doktorkou (mysleli jsme, že to je viróza, jsme nasadili probiotika a dietu). Průjem se ale vůbec nelepšil a malý mi celé noci protlačil a prosténal. Tak jsme přešli opět po poradě s paní doktorkou na Beba Comfort 2, první týden to bylo v pořádku (i když mu moc nechutnala), ale pak se objevila zácpa a moc ani nechtěl papat.

Teď jsme zkusili Hami 6+, první 4 dny jsem se radovala, že máme konečně pravé mléko (synovi chutná, ale stále pije jen 100-130 ml) jenže se nám objevil opět hlen (já tomu říkám rýma, protože to tak vypadá). Opět jsem to hlásila paní doktorce s tím, jestli nemůže mít ABKM, ale říkala, že by tam musela být krev a že máme dát Enterinu a dietu. No, kakání je lepší, ale syna začalo zase hodně bolet bříško, pořád se kroutí, propíná a tlačí.

Přibývá na spodní hranici (narození 49 cm a 3250 g, v 6 měsících věku 66 cm a 6500 g). Od narození má „zadní rýmu“, chrochtá (i když teď už je to lepší). Na paži se mu udělal ekzém (jedno ložisko o velikosti 2 Kč). Doktorka všechno ví, ale jiných rad se mi nedostalo.

Mám zas měnit umělé mléko? Za jaké? Popravdě už mám z toho strach a je mi toho malého broučka moc líto.

Děkuji za odpověď a hezký večer

Lenka

Ludmila Nutricia
18.02.19

Dobrý den paní Lenko,
podle toho, co popisujete je evidentní, že vašemu děťátku klasická mléka nesedí, má potíže s trávením, má ekzem a má potíže s dýcháním. Alergie se v tomto věku nedá určit na 100%, ale nejspíše tu nějaká nesnášenlivost na složku mléka je. Měla byste se poradit s odborným lékařem, alergologem nebo gastroenterologem. Měla byste používat doporučená hypoalergenní mléka (např. jedno z našich mlék se jmenuje Nutrilon Allergy care 2) aby se dětátku nezatěžovalo trávení a částečně by se mu ulevilo. Není to o tom, zda mu bude mléko chutnat, ale musíte ho na něj naučit a tak i děťátku ulevíte. Sama píšete, že je vám toho malého líto. Takže by bylo vhodné toto projednat s lékařem co nejdříve. Změna mléka za specialitu bude nejspíše zapotřebí. Proto kontrolu neodkládejte. Přeji Vám pěkný den, Ludmila, Nutricia