Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Nesedící umělé mléko, zácpa/průjem s hleny

Letuz se ptá 16.02.19

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda je možné, že se ABKM u syna projevila až kolem 6. měsíce?

Syn byl první 3-4 týdny kojený a ke konci mi mé mléko zvracel (tak se přišlo na mé zdravotní problémy). Zkusili jsme několik počátečních mlék, ale vždy byl nějaký problém (prdíky, zácpa, průjem, nechuť - nechtěl pít). Nakonec jsme krátce před 4. měsícem přešli na Sunar AR & comfort který z těch normálně dostupných mlék vyhovoval nejvíce.

Před 6. měsícem jsme už řešili otázku, jaké pokračovací mléko, protože syn od 4 měsíců jí příkrmy. Ještě, než jsme to vyřešili, objevily se na stávajícím Sunaru AR & comfort opět hleny. Po poradě s naší paní doktorkou (mysleli jsme, že to je viróza, jsme nasadili probiotika a dietu). Průjem se ale vůbec nelepšil a malý mi celé noci protlačil a prosténal. Tak jsme přešli opět po poradě s paní doktorkou na Beba Comfort 2, první týden to bylo v pořádku (i když mu moc nechutnala), ale pak se objevila zácpa a moc ani nechtěl papat.

Teď jsme zkusili Hami 6+, první 4 dny jsem se radovala, že máme konečně pravé mléko (synovi chutná, ale stále pije jen 100-130 ml) jenže se nám objevil opět hlen (já tomu říkám rýma, protože to tak vypadá). Opět jsem to hlásila paní doktorce s tím, jestli nemůže mít ABKM, ale říkala, že by tam musela být krev a že máme dát Enterinu a dietu. No, kakání je lepší, ale syna začalo zase hodně bolet bříško, pořád se kroutí, propíná a tlačí.

Přibývá na spodní hranici (narození 49 cm a 3250 g, v 6 měsících věku 66 cm a 6500 g). Od narození má „zadní rýmu“, chrochtá (i když teď už je to lepší). Na paži se mu udělal ekzém (jedno ložisko o velikosti 2 Kč). Doktorka všechno ví, ale jiných rad se mi nedostalo.

Mám zas měnit umělé mléko? Za jaké? Popravdě už mám z toho strach a je mi toho malého broučka moc líto.

Děkuji za odpověď a hezký večer

Lenka

Ludmila Nutricia odpovídá 18.02.19

Dobrý den paní Lenko,
podle toho, co popisujete je evidentní, že vašemu děťátku klasická mléka nesedí, má potíže s trávením, má ekzem a má potíže s dýcháním. Alergie se v tomto věku nedá určit na 100%, ale nejspíše tu nějaká nesnášenlivost na složku mléka je. Měla byste se poradit s odborným lékařem, alergologem nebo gastroenterologem. Měla byste používat doporučená hypoalergenní mléka (např. jedno z našich mlék se jmenuje Nutrilon Allergy care 2) aby se dětátku nezatěžovalo trávení a částečně by se mu ulevilo. Není to o tom, zda mu bude mléko chutnat, ale musíte ho na něj naučit a tak i děťátku ulevíte. Sama píšete, že je vám toho malého líto. Takže by bylo vhodné toto projednat s lékařem co nejdříve. Změna mléka za specialitu bude nejspíše zapotřebí. Proto kontrolu neodkládejte. Přeji Vám pěkný den, Ludmila, Nutricia

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.