Nespecifická mesenetrická lymfadenitida

01.11.19

Dobrý den,

mám dotaz. Dceři 6 let zjistili nespecifickou mesenetrickou lymfadenitidu. Řekli nám, že to mohlo vzniknout střevními problémy(při pobytu v nemocnici dostala průjem) s rozboru krve měla CRP 55 a z výtěru nic nezjistili. Při propuštění měla CRP 17. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho trvá, než uzlinky úplně vymizí?
Doporučili nám brát 1 x denně dlouhodobě laktobacily.

Děkuji za odpověď

MUDr.Jiří Havránek
05.11.19

Dobrý den,
mezenteriální (mesenterické) uzliny jsou uzliny v dutině břišní a jejich zvětšení se nazývá mezenteriální lymfadenitida. Tyto uzliny jsou ochranným lymfatickým systémem pro celé břicho, podobně jako krční uzliny představují lamfytickou ochranu dutiny ústní a krku. Zvětšení uzlin znamená, že někde v okolí probíhá zánět a uzliny, které poskytují imunitní odpověď, se zvětší.
Název nespecifická v diagnose znamená, že není známa příčina, přesněji - příčinou byl velmi pravděpodobně průjem, ale není znám vyvolavatel.
Ve vašem případě se nejedná o nic nebezpečného, zvětšení uzlin může provázet mírná bolest břicha. Uzliny se mohou vrátit do normálního stavu v rozmezí 1-3 týdne.
Laktobacily patří mezi probiotika, jedná se o „hodné“ bakterie, které by měly urychlit nastolení pořádku ve střevech po proběhlém průjmu.

Hezký den

MUDr. Jiří Havránek

Podívejte se na stránky léčebny.