Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Nesrovnalosti mezi výzvou a exekucí

Anonymní se ptá 23.08.18

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat na radu, jak dále pokračovat. Partner dnes ráno obdržel dopis, ve kterém jsou 3 dokumenty: Vyrozumění o zahájení exekuce, Výzva ke splnění vymáhané povinnosti a Exekuční příkaz k provedení exekuce srážkami ze mzdy a jiných příjmů.

V dokumentu „Výzva ke splnění vymáhané povinnosti“ je vymáhaná povinnost 8 900 Kč. A je rovněž napsáno, pokud se tato povinnost uhradí do 30 dnů od doručení výzvy, bude exekuce ukončena. Pokud se tak nestane, dojde ke srážkám ze mzdy.

V dalším dokumentu: „Exekuční příkaz k provedení exekuce srážkami ze mzdy a jiných příjmů“ stojí, že se má splatit dluh 12 200 Kč. O tomto dokumentu již účetní v jeho zaměstnání ví a má vše připravené ke srážení.

Ale o dvě hodiny později od doručení dopisu zjistil, že má bance příkaz na 12 200 Kč, což je částka, která měla být srážena ze mzdy. V tu chvíli měl na účtu okolo 8 700 Kč, to se zablokovalo a teď je v mínusu cca 3 500 Kč a čeká se na doplacení onoho mínusu, aby to mohla banka odeslat exekutorovi.

Chtěla jsem se zeptat, zda je takové jednání v pořádku? Dnes přišla výzva na zaplacení do 30 dnů na nižší částku, ale o chvíli později zabaví to, co se mělo zabavit až ze mzdy, pokud by se to včas neuhradilo. Máme nárok, aby vrátil ten rozdíl, 12 200-8 900=3 300 Kč?

Podotýkám, vše přišlo dnes, na poště to neleželo ani se nikde dopis nezatoulal.

Mnohokrát děkuji za odpověď
Karolina

Zbyněk Vorel odpovídá 10.09.18

Dobrý den,

jednání exekutora je v souladu se zákonem. Pokud seženete 8.900Kč dle výzvy a zaplatíte, tak se exekuce skončí.

Pokud chcete čekat a peníze nemáte, pak si exekutor později (po uplynutí lhůty) peníze vezme sám, pak ale zaplatíte 12.200Kč plus možná další náklady vzniklé vymáháním, (například cesta vymahačů).

Peníze v bance i z práce ty jsou oprávněně blokovány.

Jediné co můžete, je dojít do banky a požádat o vyplacení nezabavitelného minima, čímž získáte nějaké peníze ihned. Doporučuji to takto udělat, zbytek si půjčit a zaplatit z účtu někoho jiného.

Otázkou je, proč jste nezaplatili v nalézacím řízení, kde to bylo o cca 4.000 méně. Doporučuji hlídat si poštu, popřípadě si zřídit datovou schránku a důsledně hlídat došlé rozhodnutí a platit v nalézacím řízení tu nejnižší částku.
Hezký den.

Vorel Zbyněk, specialista oddlužení osob, insvorel@seznam.cz, 775073215

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.