Nestihnu splnit podmínky pro PPM, mohu to doplatit zpětně?

23.01.20

Dobrý den,

v uplynulých letech jsem si platila pouze zdravotní pojištění a při studiu (nad 26 let) jsem příležitostně pracovala na dohody a smlouvy o díle. V polovině loňského roku jsem studia zanechala a můj výdělek přesáhl limit, kvůli čemuž se nyní chystám na podání daňového přiznání a registraci na ČSSZ. Zároveň jsem právě zjistila, že v září nám nejspíš přibude první přírůstek do rodiny.
Jakým způsobem mohu dosáhnout na peněžitou pomoc v mateřství?
Je možné se nyní zaregistrovat a začít platit dobrovolné nemocenské pojištění s tím, že jej zaplatím zpětně (např. od října)? Případně budu platit vyšší částku?
Nebo je možné jej začít platit teď a příspěvek získat v momentě, kdy splním minimální počet dnů? (Což by mohlo být až necelý měsíc po po porodu.)

Děkuji!

Daniela Kočí
18.02.20

Dobrý den,
o nároku na mateřskou jsem odpovídala již několikrát, prosím projděte si i starší odpovědi, kde mají maminky podobné dotazy (OSVČ musí splnit podmínku 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky, resp. podmínku 180 dní nemocenského pojištění za poslední rok..) Zpětně nelze.
Možností také je, že půjde na mateřskou tatínek vašeho dítěte (až po narození dítěte, resp. nejdříve od začátku 7 týdne po narození). A může mít mateřskou na 22 týdnů, pokud splní zákonné podmínky (nárok a výpočet výše pro tatínky je stejný jako pro maminky).
Pokud nesplníte podmínky, budete žádat pak rovnou o rodičovskou.

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@partners.cz
https://www.partners.cz/…ka-partners/