Očkování proti planým neštovicím

27.12.18

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, do akého veku u detí je prekonanie ovčích kiahní ešte „v pohode“. 9ročný syn 5ročné dvojičky ešte ovčie kiahne nemali. V 5 rokoch sa mi to zdá ešte normálne, len u 9ročného zvažujem, či by nebolo lepšie dať ho zaočkovať. Ja som prekonala ovčie kiahne, keď som mala cez 30 rokov a bolo to hrozné - vysoké horúčky, výsyp.

Prosím vás, do akého veku dieťaťa je dobré, keď prekoná ovčie kiahne? Nebolo by lepšie dať ročného syna zaočkovať? Je toto očkovanie vlastne dosť účinné? Alebo čakať, kým ich prekoná prirodzene?

Ďakujem veľmi pekne za odpoved

MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová
09.01.19

Dobrý den,

plané neštovice mají u většiny dětí nekomplikovaný průběh, ale i tak jsou pro děti nepříjemné. Během onemocnění by dítě mělo být minimálně týden v přísném klidovém režimu. Po onemocnění je jejich imunita oslabená a snáze získají další infekt po návratu do kolektivu. Komplikace nejsou vzácné a čím je dítě větší, tím jsou častější. Závažný průběh bude mít rovněž ten jedinec, který onemocní v době, kdy jeho imunitní systém je vyčerpán např. jinou nemocí. U dospělých bývá těžký průběh onemocnění téměř vždy. Stanovit tedy věk, kdy už je lepší dítě nechat očkovat, nejde. I batole může mít těžký průběh a i adolescent může své onemocnění zvládnout bez závažnějších komplikací. Osobně očkování doporučuji každému. Jednoznačně doporučuji očkovat všechny ženy, které neštovice neprodělaly a plánují těhotenství, stejně jako děti s poruchou imunitního systému nebo nemocí kůže. A též všechny adolescenty a dospělé, kteří plané neštovice neprodělali.

Očkováním se také vyhnete nepříjemné situaci, kdy dítě onemocní před důležitou rodinou událostí, před prvním školním dnem, před dovolenou atd.

S pozdravem

MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová