Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Očkování proti rakovině děložního čípku pro chlapce?

Monulie se ptá 02.07.18

Dobrý den,
narazila jsem na články, že očkování proti rakovině děložního čípku je vhodné i pro kluky. Chápu správně, že je to tedy prevence, aby nenakazili budoucí sexuální partnerky? Jaké je riziko, nákazy respektive šíření (tedy jestli to stojí za to)? Případně budu ráda za váš názor, co si o tom myslíte - proč ano, proč ne.

Moc děkuji!

MUDr. Alena Šebková odpovídá 10.07.18

Dobrý den,

očkování HPV je skutečně vhodné i pro chlapce a muže.

Aspekty jsou především dva:

1. Ochrana samotného jedince:
Nadále sice zůstává největší spojení mezi HPV infekcí a karcinomem děložního čípku. Tato infekce ale má souvislost i s vývojem nádorů vagíny, pochvy, dále ale i penisu, konečníku. K doporučení očkovat i "mužské pohlaví” se přidávají i otorhinolaryn­gologové (ORL) a onkologové, kteří vidí ve svých oborech souvislost HPV infekce a vznikem nádorů ORL oblasti, jejichž výskyt, bohužel, stoupá. Dále je HPV příčinou vzniku genitálních bradavic a na druhé straně například i papilomů hlasivek, což jsou onemocnění sice nezhoubná, ale velmi svízelná a mnohdy běžný život znesnadňující.

2. “Kolektivní ochrana”:
Druhý aspekt jste vlastně zcela správně napsala. Původně se předpokládalo, že šíření nákazy bude sníženo dostatečným proočkováním dívek. Procento proočkovanosti ale u nás není tak vysoké, aby toto fungovalo. (Byť ve srovnání s mnoha dalšími státy na tom s proočkovaností dívek nejsme špatně). To, že doporučujeme očkování i chlapcům, tedy snížení výskytu viru v populaci podpoří. Že to tak funguje, se ukázalo již ve studiích států, které očkují obě pohlaví již několik let (například Austrálie, která je v tomto průkopníkem).

MUDr. Alena Šebková

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.