Odklad školy - ano či ne?

11.01.16

Dobrý večer,

chtěla bych se zeptat, jestli je nutné, aby syn, narozený 8. 11. 2009, měl odklad školy.
Dnes byl syn s mojí matkou u klinického psychologa, už po druhé.

Byl vyšetřovaný, bohužel nevím, co všechno pan doktor vyšetřil, a maminka mi poté volala a tlumočila mi, že z 10 celků dobře udělal jen 1. Podle něj je sociálně nezralý, a v jemné motorice opožděný o 3 roky. Navrhl, že by měl mít odklad školní docházky.

Maminka také ještě říkala, že, i když mluvil normálně, tak začíná u nich patlat, mluví jako když se mluví na miminko, a po opakovaném upozornění na to nebere ohledy. Doma, když si povídáme, tak v tom nevidím takový problém, odpovídá, na co se ptám, ale jediné, co se mu moc nechce dělat, je kreslení. Mluví v pořádku. Ve školce také, to obrázek většinou začárá a víc z něj učitelka nevymámí.

Ve školce chtějí, abychom ještě došli do pedagogicko-psychologické poradny, kde si udělají závěr a dají vědět do školky, jak s ním mají dále pracovat.

Doma mám ještě v pěstounské péči vnuka, kterému jsou 3 roky. Dcera se o něho nestará, a ani nejeví zájem o něj.

Napíše jen sporadicky, naposledy to bylo 24. 12., kdy jen popřála hezké Vánoce a že se s dárky ukáže o týden později. Ani to nedodržela.

Může to být i tímto, že se syn chová takovým způsobem?

Moc děkuji za odpověď

J.

PhDr. Václav Mertin
16.01.16

Dobrý den, z hlediska formálního to určitě nutné není. Věk má dostačující a jiné hledisko než nemá hrát roli. Na straně druhé, jestli ve škole nebude plnit úkoly, bude špatně komunikovat, bude mít problémy s tužkou, dopadnou negativní následky ně něj i na Vás. Škola by neměla pro dítě představovat velkou zátěž od počátku. Já bych se ještě poradil ve školce, jak tam se na to dívají a pokud budou na vážkách zašel bych do PPP a žáfdost bych dal. Pokud to ovšem pro Vás není zásadní ekonomická komplikace - vyjde o rok později.

Zdraví
Václav Mertin