Odpovědnost 5letého dítěte

25.07.19

Dobrý den,

od jakého věku je dle vašeho názoru dítě natolik rozumově vyspělé, aby chápalo, že pokud do jiného dítěte žďuchne, strčí a to dítě upadne, může si to druhé dítě ublížit? Předpokládám že 2leté dítě toto chápat nemusí, ale 5leté už by snad mělo.

Zažila jsem hodně nešťastnou událost, kdy můj 6letý syn byl v ohrožení života (vnitřní krvácení) po pádu na bříško na lavičku, kdy ho jeho spolužák ze školky schválně zezadu či z boku žďuchl a syn spadl a takto vážně se zranil. Ten viník je o hlavu menší než můj syn, to jen připomínám pro představu jakou silu asi musel ten malý grázlík vyvinout, aby když udeřil, aby neodletěl on jako lehčí těleso od těžšího tělesa, což byl můj syn, naopak letěl můj syn a to na lavičku na břicho a udeřil se i do hlavy. Ten viník, kluk skoro zmařil 2 životy a já nechápu, jak je to možné, jak toto dovede 5leté dítě. Kromě mého syna, totiž málem připravil o život i jejich rodinného psa, nějaké menší plemeno, se kterým hodil (ne z velké výšky, asi z 1m), psa zachránili na poslední chvíli, když s ním okamžitě jeli na veterinu, jinak by nepřežil. To stejné můj syn, nebýt toho, že jsem s ním jela k lékaři, nechci ani vyslovit jak asi skončí vnitřní krvácení..a nyní mi řekněte, čí je toto chyba - je to povaha dítěte, se kterou se nedá moc dělat, nebo je jednoznačná chyba jeho rodičů? Na druhou stranu, asi to taky nemůže být jednoznačné, protože existují rodiny, kde mají více dětí, na které uplatňovali stejný styl výchovy a jedno dítě je třeba úplně jiné - neproblémové, než druhé - problémové. A myslíte si, že 5leté dítě by mělo být již za toto odpovědné? Nevím jak až moc to má vliv, ale jen vím, že kluk tráví hodně času na mobilu -tabletu.

Děkuji za váš odborný názor

PhDr. Václav Mertin
01.08.19

Dobrý den, asi se shodneme, že každé dítě je jiné. Dokonce, jak jste napsala, v jedné rodině se vyskytnou různé děti. Liší se tedy i v odpovědnosti. Některé dítě svým založením i výchovou je už v tomto věku takové,, že se nepere, raději odejde, pláče, straní se dětí (pak rodiče píšou, že to taky není dobré v tomto světě), zatímco jiné je akční, všude ho je plno, leccos rozbije, pokazí, samo častěji utrpí úraz. Neplatí to trochu i pro dospělé?
ujišťuji Vás, že i když jste úžasný rodič a máte úžasné dítě, tak stejně se může něco stát. V případě, který popisujete, bych doporučil rodičům chlapce, aby z něho nespustili oči a jakmile uvidí nějaké rizikové jednání, aby okamžitě zakročili. Nemohou tím zabránit všemu, ale některým neblahým událostem mohou předejít, u jiných nenechají věci dojít do katastrofy. Můžeme spekulovat, jestli mají být děti zodpovědné nebo ne (já si myslím, že nemají být), ale realita je taková, jak popisujete.

Zdraví
Václav Mertin