Odstěhování manžela a plnění vyživovací povinnosti

17.12.17

Dobrý večer,

s manželem spolu žijeme přes rok a půl a z toho jsme manželé pouhých 5 měsíců. Před svatbou jsme se rozhodli mít dítě a ze dvou pokusů, kdy první dopadl potratem z důvodu manželovy pohlavní nemoci, ten druhý dopadl dobře a nyní jsem v 7. měsíci těhotenství.

I když to teď nevyzní nejlépe, nikdy jsem kvůli svému špatnému dětství nechtěla děti ani manželství, ale manžel chtěl svatbu, chtěl děti a já se rozhodla ho udělat šťastným, vzít si ho a dát mu rodinu. Samozřejmě mě mé předešlé rozhodnutí nemít děti opustilo hned, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Myslela jsem, že dělám správné rozhodnutí, když jsem přehlížela manželovo chování a i přesto, že už před svatbou to nebylo dobré mezi námi, nakonec jsem si ho vzala už taky jenom proto, že 14 dní před svatbou jsem zjistila, že jsem těhotná a chtěla mít úplnou rodinu.

Byla to ale chyba, jelikož se manžel po svatbě absolutně změnil a není to člověk, kterého jsem znala. Je agresivní, zlý a neustále náladový, chladný, odmítá komunikovat o čemkoliv, a pokud se mnou začne mluvit, skončí to vždycky ohromnou hádkou, a to můžeme mluvit i o nakupování potravin.

Od té doby, co jsem mu řekla, že jsem těhotná, se o mě nezajímá ani jako o ženu ani jako o nastávají matku jeho dítěte. Neustále tvrdí, že nemáme peníze, přitom je pořád pryč, údajně v práci (je to OSVČ), odmítá se mnou trávit volný čas, pořád si hledá výmluvy, aby mohl být jinde a taky proto není vůbec doma. Už několikrát mi bylo řečeno, že údajně má někoho jiného, což by vysvětlovalo, proč je doma tak bezcitný.

Už několikrát jsem mu navrhovala, aby se odstěhoval pokud se mnou není šťastný, ale buď se naštval a skončilo to násilím nebo hádkou, kterou jsem mu naivně vždycky odpustila. Teď už to, ale zachází do takových extrémů, že se bojím o sebe i o svou nenarozenou dceru, jelikož díky jeho chování jsem na tom zdravotně čím dál hůř. Chci jen, ať tohle skončí, on se odstěhoval,.

Nechtěla bych po něm ani peníze, ale jsem na nemocenské a ta mi nevystačí ani na nájem, takže chci požádat o vyživovací povinnost na sebe a potom i na malou. Jak mám postupovat, kam jít, aby mi někdo v mé situaci pomohl? Je nějaká možnost, že i když s ním není rozumná řeč, nemusela bych to řešit soudně?

Odmítá jak platit, tak se odstěhovat z bytu, který mám v pronájmu já na své jméno (na této adrese jsem žila bez něj již před vztahem a následně svatbou a nemá tu ani trvalé bydliště ). Jsem už dost zoufalá a vyděšená, co mě ještě čeká, proto doufám v odpověď a pomoc.

Děkuji

Mgr. Eva Grünwaldová, Mgr. Jitka Došlová
19.12.17

Dobrý den, Martino,
děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Je nám líto, že procházíte takto těžkou situací a je pochopitelné, že v ní nechcete dále setrvávat.
Ptáte se nás, kam máte jít, aby Vám někdo pomohl. Píšete, že s Vámi manžel odmítá komunikovat, nebo se hádáte, ba dokonce se k Vám chová násilně. Došlo to tak daleko, že máte strach o sebe a dítě. Přejete si, aby manžel odešel z bytu, který máte pronajatý.
Projevy manželova chování lze podle našeho názoru považovat za domácí násilí. Za domácí násilí se označuje násilné chování, které je dlouhodobé, opakované, stupňuje se a je jasné, kdo je oběť a kdo agresor, ve většině případů je skryté. Může mít různé podoby – fyzické, psychické, ekonomické, sexuální, sociální izolace.
Obětem domácího násilí pomáhají v intervenčních centrech. Můžete se na ně obrátit i anonymně, telefonicky či osobně. Mohou Vám poradit, jak postupovat v situaci, kdy chcete, aby se manžel odstěhoval a Vy i dítě, které čekáte, přitom bylo v bezpečí. Seznam intervenčních center můžete nalézt na tomto odkazu.
http://www.domaci-nasili.cz/
Na vystěhování manžela z bytu máte právo, protože pouze Vy jste uvedena v nájemní smlouvě.
Ale z toho, co píšete, lze předpokládat, že to neproběhne hladce a manžel bude proti. Proto bychom Vás chtěly podpořit, abyste požádala o pomoc někoho z blízkých, aby byl s Vámi, případně využila pomoci intervenčního centra (mají s podobnými situacemi zkušenosti).
Dále se ptáte, jak je to s vyživovací povinností vůči Vám a dítěti. Manželé mají k sobě vzájemnou vyživovací povinnost, tzn. že by oba měli mít stejnou životní úroveň. Jestliže jste tedy nyní v pracovní neschopnosti, měl by Vám manžel přispívat. Pokud to manžel nedělá dobrovolně, tedy nedohodnete se na tom, může ho k tomu přimět pouze soud. To stejné se týká i vyživovací povinnosti vůči dceři po jejím narození.
Návrh u soudu musíte podat Vy - s podáním návrhu Vám může bezplatně poradit občanská poradna. Jejich seznam naleznete zde: http://www.obcanskeporadny.cz/…iew,poradny/ .
Martino, chtěly bychom Vás ocenit za to, že se snažíte svoji situaci řešit – udělat první krok je velmi důležité. Chceme Vás podpořit, abyste využila pomoci intervenčního centra a zároveň si řekla také o podporu někoho z blízkých, např. přátel nebo rodiny.
Přejeme Vám hodně sil.

Mgr. Eva Grünwaldová a Mgr. Jitka Došlová
Poradna Na počátku
Na počátku, o. p. s., Soběšická 560/60, Husovice, 614 00 Brno
tel: 774440821
email: poradna@napocatku.cz