Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Odtok plodové vody a nepřicházející kontrakce

ma-min-ka se ptá 01.03.19

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co by mohlo pomoci ke kontrakcím. Následně vysvětlím. Jak jsem byla těhotná s první dítětem, tak mi praskla voda a 8 hodin jsem byla v nemocnici a nepřicházeliymi kontrakce a plodová voda pořád odtékala. Lékaři mě pak porod vyvolávali a následně to pro mě a i pro dítě byl takový šok, a strašně bolestivé, že mi pak ještě dali epidural. A nejhorší z toho pro mě bylo následné šestinedělí, protože jsem byla strašně potrhaná porodem a špatně se to vše hojilo.

Teď jsem znovu těhotná a za měsíc mám termín. Obávám se, aby to neproběhlo jako u prvního dítěte. Čím bych mohla podpořit kontrakce?

Děkuji za odpověď

Jana Čurdová odpovídá 02.03.19

Zdravím Vás,

každý porod může být jiný a většina porodů začíná kontrakcemi,

Pokud by se podobný scénář opakoval, ve většině porodnic pokud je vše ok, se na spontánní začátek kontrakcí čeká obvykle 24h, než se porod vyvolává. Pokud není kultivace na GBS posit ATB se indikují až po 16h a jsou i porodnice které od tohoto postupu ustupují a po 16h udělají vyš CRP z krve a pokud nic nenasvědčuje infekci ATB se preventivně hned nepodávají

Sama tomu můžete pomoci, stimulací reflexní bodů, nechte si namasírovat nožky, hlavně oblast okolo kotníků. K děložní činosti můžou přispět něžné dotyky od partnera, vašnivé polibky či stimulace bradavek…dobrou službu může udělat i bylinná vaginální napářka, ozvědčené bylinky k napářce jsou maliník, levandule, mateřídouška a měsíček… Nebo ještě před indukcí lze vyzkoušet teplý klystýr, ten taky někdy dělá zázraky…rozpo­hybovaná střeva mohou podráždit dělohu a vyvolat děložní činnost, navíc teplo působí spasmolyticky, tedy uvolňuje hladkou svalovinu porodních cest. V každém přépadě je potřeba se hodit do klidu a zkusit i naspat něco málo do zásoby než samotný porod začne.

Přeji Vám, ať tentokrát prožijete krásný ozdravný porod.
 J.Č

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.