Omdlévání po porodu

02.03.18

Dobrý den,

mám za sebou dva porody (2013 a 2015). Oba porody byly přirozené, bezproblémové, s minimem zdravotnické asistence, nepříliš dlouhé (9 a 5 hodin od první kontrakce), krevní ztráty v normě, při naprosté psychické pohodě, dalo by se říct ideální. Jediná nestandardní věc při obou porodech byla, že se mi v obou případech v jednu chvíli během kontrakcí udělalo nevolno a trochu jsem zvracela. Po obou porodech jsem se cítila dobře včetně chuti k jídlu, ale pouze v případě, že jsem ležela nebo seděla. Jakmile jsem spustila nohy na zem a postavila se (třeba i velmi pomalu a s přestávkami), dostavil se pocit na zvracení, mžitky před očima, hučení v uších, zimnice, podlamování nohou a celková slabost.

Po prvním porodu, kdy jsem to nečekala, jsem omdlela na pár vteřin ve sprše, po druhém už ne, ale to už jsem si dávala pozor. V obou případech jsem rodila kolem třetí hodiny odpoledne a tento stav trval v podstatě až do rána dalšího dne. Jakmile ale odezněl, cítila jsem se zase fit, neřekla bych, že mě porody nějak zvlášť fyzicky vyčerpaly. Tlak mám nižší, ale v normě, ani po porodu nebyl natolik nízký, aby byl sám o sobě příčinou omdlévání. Po druhém porodu jsem navíc zaznamenala, že stejné potíže se u mě dostavují i po saunování (v průběhu celého saunování se cítím dobře, ale při odchodu, většinou při oblékání, se mi udělá zle), přesto že jsem do sauny dříve chodila bez problémů.

Zanedlouho mě čeká třetí porod a proto bych se ráda zeptala, jestli jste se s podobným problémem setkaly. Chtěla bych se dopátral toho, co je příčinou problému a jestli se na něj mohu před porodem nějak připravit, zmírnit nebo se mu úplně vyhnout, abych mohla mít od začátku své dítě u sebe.

Děkuji předem za odpověď

Porodní asistentky
05.03.18

Dobrý den

omdlévání po porodu, provázené hučením v uších, poruchou vizu, je poměrně časté. Zkuste se před vstáváním po porodu najíst a hlavně napít. Pokud se vám to již 2× stalo, je dost pravděpodobné, že se to bude opakovat. Při porodu vždy dojde k nějaké krevní ztrátě, změní se rozložení orgánů v dutině břišní, máte nízký tlak, Tělo se musí se situací vyrovnat. Motání hlavy v sauně při vstávání je také normální. Zvyšte pitný režim a před vstáváním se na chvilku posaďte s hlavou v předklonu.

S pozdravem Katka

Kateřina Meeganová, Dis.
Bc. Vladimíra Toplaková

tehotenskaporadna@gmail.com
www.vase-porodni-asistentka.cz