Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Opakovaná nevěra a lži

xxevulexx se ptá 24.09.12

Dobrý den,

už si dlouho nevím rady tak sem se rozhodla Vám napsat a poprosit o radu. S mužem jsme 12 let spolu, 4 roky manželé. Máme dceru 3 roky a v prosinci čekáme druhé miminko. Obě děti jsme chtěli oba. Už když jsme spolu chodili, jsem zjistila, že mě podvádí. Tenkrát jsem uvěřila slibům a odpustila. Asi před rokem a půl jsem zjistila, že mě podvádí. Měl tajný mail a facebook, kde byl v kontaktu i s holkou, se kterou mě podváděl tenkrát i teď. To, co tam psal, bych nikomu nepřála číst. Jako by to psal úplně jiný člověk. Jak kdyby byl rozdvojená osoba. To už jsme se snažili o druhé dítě.

Všechno tenkrát ukončil a prosil, ať mu odpustím. A sliboval a sliboval. Hlavně kvůli dceři jsem s ním zůstala. Má ho moc ráda a chci udržet rodinu. Když je doma, je hodný, starostlivý, stará se o dceru. Před půl rokem jsem otěhotněla. Byla to vlastně náhoda. Ale když už se stalo, byla jsem ráda. Teď sem zjistila, že můj muž už má zase tajný mail, facebook, skype a bůhví co ještě a kontaktuje svoje bývalé milenky a zkouší si s nima domluvit „rande“.

Jestli mě zase podvádí, nevím, ale myslím si, že určitě bude. Pořád jen lže a lže. Se mnou spát nechce. Tvrdí, že nemůže když ví, že ve mě roste dítě. Vůbec nevím, co mám dělat. Ještě spolu stavíme dům, zadlužení jsme kam se podíváme. Co bych dělala sama se dvěma dětmi?

Děkuji za odpověď. Potřebovala jsem to ze sebe dostat. Eva

hana.krejsova odpovídá 03.10.12

Dobrý den Evo,

každá nevěra nechá na vztahu ránu v podobě narušené důvěry. V případě opakované nevěry je tato rána ještě hlubší a na jejím zahojení se musí oba partneři podílet. Určitě nebylo snadné dvakrát manželovi odpustit a chápu, jak je problematické přesvědčit sama sebe, že další odpuštění dává smysl. Zároveň je těžké si představit žít bez něj. V této nelehké situaci máte před sebou několik možných řešení, zkusím vám je nastínit, rozhodnutí je jen na vás.

Obecně se spíše doporučuje o odhalené nevěře s partnerem nemluvit. Rozhovor na toto téma obvykle znamená mnoho pocitů viny a studu pro obě strany a oboustranné zahlcení těmito pocity je tak silné, že se jen těžko hledá cesta ven. Pokud se přesto rozhodnete manžela se svým odhalením konfrontovat, dohodněte se s ním na jasných pravidlech, jak dál. Na zkušební době, na tom, co se stane ve chvíli, když pravidla dodržena nebudou. Pomůže vám to oběma ujasnit si, co čekat a na co se připravit. I ve chvíli, kdy byste manžela nekonfrontovala, bylo by dobré si sama pro sebe odpovědět na otázky, kde jsou hranice vaší tolerance a ochoty v tomto vztahu setrvat, co se stane teď, co se stane, když manžel bude ve svém chování pokračovat. Chápu, že je v tom zahrnuto mnoho emocí a proměnných, které vám rozhodování činí složitější. Nebojte se tedy vyhledat pomoc odborníka, který by vám pomohl si tyto otázky ujasnit.

Chování vašeho manžela, vytváření si „náhradní“ identity, vypovídá o určité vztahové nezralosti, o neuspokojených potřebách, které si dokáže zabezpečit jen tímto způsobem. Jednou z vašich možností je tedy otevřít rozhovor na téma, v čem je ve vztahu nespokojen, co můžete vy sama udělat proto, aby byl ve vztahu šťastnější. Zároveň tato varianta znamená také nepátrat po důkazech případné nevěry, ale pokusit se důvěřovat manželovu slovu. Možná bude dále lhát, možná vaše důvěra postupně posílí jeho sebedůvěru na tolik, že bude schopen se svým jednáním skončit. V případě, že se vám společně podaří identifikovat vzájemné neuspokojené potřeby a rádi byste na nich pracovali, doporučuji společnou návštěvu odborníka a podstoupení párové terapie.

Další variantou je samozřejmě rozvod. I v tomto případě by bylo dobré si předem odpovědět na otázky, jak by mohl váš život dále vypadat, jaké jsou vaše reálné možnosti a kam se můžete obrátit o pomoc ve své situaci.

To, ke které variantě se přiklonit, nejvíce závisí na vašich stávajících citech vůči manželovi. Píšete, že jste s ním naposledy zůstala hlavně kvůli dětem. Zvažte tedy, na čem teď momentálně stojí váš vztah, jaké jsou jeho opěrné body a jaké je vaše emocionální pouto k manželovi. Snažte se myslet nejen na děti, ale také na sebe, a bez ohledu na řešení tohoto problému dbejte na to, aby vám rodinné starosti nebránily v udržování pozitivních vztahů s kamarády, příbuznými, najděte si čas na své koníčky. Ačkoli toto zní jako obvyklé klišé, je to nesmírně důležité pro celkovou životní spokojenost a schopnost přestát krizové situace.

Držím palce a přeji hodně štěstí,
Hana Krejsová

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.

Reklama


Reklama