Opatrování bratra

06.06.18

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na téma opatrování bratra. Mému bratrovi bude 16 let, bydlí s naší společnou matkou a rodiče jsou rozvedeni. Vztah bratra k našemu otci není dobrý. Poslední dobou začal dělat mámě veliké problémy, jak ve škole, tak doma. Hrozí mu diagnostický ústav, hlídá ho i prokurátor. Bohužel to moc nezabírá a bratr se chová nedobře dál.

Po chvíli sledování jsme zjistili, že to pouze dělá doma a ve svém okolí. Když přijede na návštěvu k nám i na delší dobu, je milionový. Proto nás napadlo s přítelem zažádat o jeho opatrování, abychom ho zachránili před diagnostickým ústavem.

Zajímalo by mě, zda bych na to měla jako sestra právo, co vše by mě čekalo za „běhání“, jaky je průběh (myslím tím kontroly atd.) a co vše bych musela zařídit.

Děkuji za Vaši odpověď

Ing. Ivo Kraus, DiS.
13.06.18

Právo na to nemáte Vy, ale Váš 16-ti letý bratr ano. Musel by na sociálce projevit přání žít s Vámi. Sociálka má povinnost ze zákona mu v tom jako nezletilému pomoci. Nejprve však prošetří situaci v rodině a základě zjištění bude dále postupovat. Když uzná za vhodné, aby kluk byl s Vámi, bude Vás sociálka kontaktovat.

Problém může být ale i v tom, že bratr musí do diagnostickému ústavu kvůli svému nevhodnému chování. Kurátorku má nařízenou soudem zřejmě proto, že něco provedl. Je otázkou do jaké míry byla jeho činnost připomínající skutkové podstaty trestného činu závažná. Jinými slovy, možná ani změna pečující osoby nemusí mít vliv na odsouzení dítěte a na povinnost absolvovat pobyt ve výchovném ústavu.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
www.chcemebytpestouny.cz