Ovoce a zelenina u 4letého

Dobrý den,

můj 4letý syn odmítá zeleninu i ovoce. Z čerstvě zeleniny sní jen okurku a z ovoce výjimečně banán, jablko a hrušku. Máme vlastní zahradu a sad, nechce ani čerstvě jahody ze záhonu nebo sladké třešně ze stromů. Zeleninu jí vařenou v omáčkách a polévkách, to mu nevadí. My jíme doma zeleniny hodně, každý večer je salát nebo zeleninová polévka.

Jak ho na zeleninu či ovoce naučit? Nikdy jsem mu to nenutila, nechce většinou ani ochutnat.

Díky za odpověď.

Moc Vás zdravím a děkuji za dotaz :)

Pokud syn odmítá téměř všechnu zeleninu a ovoce navrhuji následující:
1. zajít s ním do obchodu, kde nakupujete ovoce a zeleninu teď v zimním období a zahrnout ho do vybírání - zeptejte se ho co má rád, co ne a proč. Uvidíte, co Vám řekne/neřekne.
2. Navrhuji zavést ovoce a zeleninu do ranních smoothie (koktejlů). Dobrým a chutným nípojem, který připravíte v mixéru je např. kombinace:
2 banánů
1/2 ananasu
1/3 hrnku brokolice
1 hrnek mandlového mléka
Rozmixujte ve vysokorychlostním mixéru, ať je nápoj opravdu hladký a podávejte ihned. Třeba zkuste do láhve, která není průhlední a neuvidí nazelenalou barvu nápoje. Pokud nebude chutnat vůbec, zkuste začít jen s ovocnými smoothies.
Takto do syna dostanete krásné množství ovoce a zeleniny i listové, jakmile bude jaro a růst pampeliškové listy například.- stačí pak hrstka ze začátku.
3. Dobrou alternativou jsou také bio goji, hrozinky, datle na oslazení. Můžete si doma zahrát hru při koupání, hodit do vody a „lovit“ a sníst.
4. Zkuste nechat 4 letého syna, ať si sám ovoce či zeleninu nakrájí (pod dohledem). Většinou, pokud děti v kuchyni pomáhají a sami si jídlo či svačinku nachystají, pak pokrm s chutí snědí nebo alespoň ochutnají.
5. Pokud chcete syna motivovat, že pokud sní ovoce či zeleninu pak něco dostane, pak navrhuji nějakou sportovní aktivitu. U nás funguje plavání a jízda na koni, když se s dětma snažím domuvit, ať sní listy salátu, špenátu apod.
6. Pokud vaříte polévku, pak na konci do polévky přidejte čerstvé listy špenátu anebo kadeřávku a rozmixujte tyčovým mixérem. Anebo na jemno nasekanou petržel či jarní cibulku, pažitku.
7. Dobré jsou také zeleninové kaše s pseudoobilninami jako je quinoa, amarant, pohanka. Kombinace např. mrkev, dýně, řapíkatý celer a quinoa je velmi chutná.
8. Výborné jsou domácí, čerstvé ovocno-zeleninové džusy, které si připravíte v odšťavňovači.
9. A posledni tip je ovocná zmrzlinka, kterou si opět vyrobíte v mixéru z:
2 zmražených banánů
1 hrnek zmražených jahod či jiné ovoce
1/3 hrnku mandlového mléa
1 lžička vanilkové esence bez alkoholu
Vše dohladka rozmícháte - výborná domící zmrzlina jen z ovoce a mndlovího mléka, bohatého na vápník.

Ať se daří a snad si syn najde své oblíbené druhy ovoce a zeleniny a bude jich přibývat :)

Mějte krásné dny,

Eva Hájková, MPH, MBA
Autorka knihy Hravě o živé stravě
www.hrave-o-zive-strave.cz