Papučky na doma -ano, nebo ne?

21.02.18

Dobrý den,

jdu si k Vám pro radu ohledně obouvání synka. Má 20 měsíců a já se bohužel setkávám ze svého okolí se dvěma protichůdnými názory na domácí obouvání. Můj otec a vlastně i já, jsme toho názoru, že je pro synovu nožičku lepší chodit doma bez papuček. Druhá strana rodiny a spíše starší generace mi radí, abych mu dávala papučky, aby si nezničil nožičky.

Co je správně?

Děkuji za odpověď

Ing. Eva Žáková
23.02.18

Dobrý den,
vždy radíme maminkám, aby posuzovali situaci zdravým rozumem.
Pokud doma máte studenou, tvrdou podlahu a dítě chodí a běhá - určitě mu dejte bačkory.
Pokud dítě více sedí a hraje si na zemi, pak mu budou bačkory překážet. Je potřeba přihlížet potřebám dítěte a podmínkám, které doma máte.
Pokud máte vysoký měkký koberec, je chůze na boso žádoucí. Pokud máte plovoucí podlahu, můžete na tomto nepřirozeném tvrdém a rovném povrchu dětské noze ublížit, když bude dlouhodobě bez opory paty a kotníků. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit, že když s Vámi dítě například vaří či uklízí a stojí u toho, dejte mu bačkory. Když si hrajete na zemi a víceméně lezete po kolenou, pak mu bačkůrky sundejte.
Vhodná obuv není jen o tepelné izolaci, ale o podpoře správného držení nohy a poté i celého postavení těla. Kožené capáčky proto nic neřeší co se správného obutí týče. Jsou jen izolační.

Eva Žáková
www.bota-bota.cz
222 98 89 80
info@bota-bota.cz