Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Pěstounská péče na přechodnou dobu - pojem

artepka se ptá 10.05.16

Dobrý den,

od kdy se, prosím, v ČR zavedl pojem „pěstounská péče na přechodnou dobu“?

Děkuji za odpověď

Ing. Ivo Kraus, DiS. odpovídá 11.05.16

Pojem zná zákon č. 359/1999 Sb. o roku 2006, kdy byl novelizován. Přechodných pěstounů byl nedostatek, proto další novela zákona o sociálně právní ochraně dětí výrazně zvýšila přechodným pěstounům odměnu a jejich počet se zvýšil.

Smyslem přechodné péče je jednak postarat se o dítě v rodinném prostředí dočasně po dobu, kdy se rodiče nemohou starat, např. hospitalizace v nemocnici, léčení ze závislostí, krátkodobý trest ve věznici, apod. a jednak postarat se o dítě před osvojením (adopcí).

Metodicky by se mělo do přechodné pěstounské péče umísťovat pouze dítě, u něhož je pravděpodobnost umístění do adopce nebo návrat do biologické rodiny.

V současné době se přechodná pěstounská péče využívá i jako náhrada ZDVOPů (zařízení pro okamžitou pomoc dětem typu Klokánek), kdy se dítě k přechodné pěstounce umístí a OSPOD (sociálka) má rok na to plánovat, co s dítětem dál.

Někteří odborníci upozorňují na rizika spojená s psychickou zátěží dětí v případech, kdy z přechodné pěstounské péče přechází dítě do ústavního zařízení. To se prý děje jen minimálně.

Stává se, že se řešení pro dítě v rámci širší rodiny nenajde a že rodiče nesouhlasí s adopcí. Děti by pak měly citlivě a postupně přecházet do péče dlouhodobých pěstounů.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
 www.chcemebytpestouny.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.