Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Pfapa

RebeLinsidE se ptá 07.11.16

Dobrý den,

ráda bych poprosila o radu. Syn s největší pravděpodobností trpí Pfapa syndromem. Budou mu teprve 2 roky a už jsme dostali Prednison, až uděří další horečky. Vždy zabere do 2 hodin a kluk, byť bledý jako stěna, ožije a horečky jsou pryč. Zatím jsme v péči pediatra a máme se dostavit vždy, když budou teploty vyšší než 38 stupňů na streptest, CRP apod..

Máme navštívit i jiná specializovaná oddělení? Vytrhnutí mandlí jak krčních a nosních, od kolika let se doporučuje? A když tedy nebudou záněty na mandlích, kde budou?
Bojím se, aby nešly dál do těla.

Co byste prosím doporučila (kromě homeopatik) na jeho narušenou imunitu, nejlépe konkrétně?

Děkuji moc a přeji pěkný den
JK

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. odpovídá 16.11.16

Dobrý den,

u PFAPA syndromu pomohou kortikoidy nebo kolchicin nebo cimetidin. nejčastěji se dávají kortikoidy. Žádné jiné léky " na imunitu" se u této diagnozy nepodávají. Operace mandlí pomůže u cca poloviny pacientů, u poloviny nemoc přetrvává i po této operaci. Většinou ale PFAPA bez ohledu na léčbu spontánně odezní do mladšího školního věku.
Nutnost odborného vyšetření proberte s PLDD, který by Vám měl i vystavit doporučení se shrnutím, proč je vyšetření požadováno. Pokud je diagnoza jasná (svědčí pro to odpověd´ na Prednison, průběh a celkový stav dítěte a provedená vyšetření u PLDD) není další vyšetření nezbytné.

ZV

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a VFN v Praze

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.