Pláče, nechce do školky, podle paní učitelky to zvládne

06.09.19

Dobrý den,

máme 4,5letého syna. Minuly rok jsem s ním byla na adaptaci ve školce, byli jsme tam dvakrát, poté syn onemocněl a vzhledem k tomu, že jsem byla těhotná a synovi se tam nelíbilo, školku jsme odložili. Na školku jsme se připravovali - mluvili jsme o ni a s dětmi ze školky se zná.

Nástup proběhl dobře, ale po dvou dnech už tam nechce chodit, neskutečně hystericky pláče, po dvě noci se budil s hysterickým pláčem úplně propocený, pořád opakuje, že už tam nikdy nepůjde. Jako důvod uvádí, že se mu tam nelíbí a je mu hrozný smutno po mamince. Dnes jsem ho do školky sice dovedla, ale sekl se. Dopadlo to tak, že syna, který se mě držel kolem pasu, paní učitelka silou odebrala se slovy, že to bude v pořádku a že mám jít domů, že to zvládnou. Syn hrozně plakal a mně bylo taky do pláče, na rady paní učitelky jsem odešla, prý nesmím povolit… teď si to vyčítám.

Je tohle správné jednání? Syn je hodně citlivý a myslím, že tudy cesta nevede. Vůbec nevím, jak to máme udělat, zda školku ještě odložit nebo se dál snažit.

Moc děkuji za odpověď.

PhDr. Václav Mertin
12.09.19

Dobrý den, každý se rozhoduje ohledně svého dítěte. Ani paní učitelka nemá úplně právo, protože to není její dítě. Samozřejmě může mít pravdu a syn, sotva za Vámi zapadnou dveře, si vesele hraje s ostatními dětmi, je spokojený atd. Možná také ne, já nevím. Ani Vy nevíte stoprocentně, jak se budou věci dál vyvíjet. Zkuste vymyslet rituály na rozloučení (po cestě mu vyprávějte něco hezkého, zpívejte, budeš mi mávat z okna, něco ti přinesu, odpoledne se stavíme na hřišti…). Pokud byste se ale rozhodla, že skončíte, rozhodně neuděláte nic hrozného. Jestli dobře počítám, tak máte ještě dva roky do nástupu do školy, takže to není zcela naléhavé.

Zdraví
Václav Mertin