Po půl roce ve vodě najednou pláče

kazda.m
01.02.17

Dobrý den,

s dcerkou chodíme „plavat“ od jejich 6 měsíců, nyní má 14 měsíců. Vše bylo super, nikdy ji nic nevadilo, blbnula s ostatními, potápěla se, skákala do vody, vše zvládala. Na konci prosince byla 3týdenní pauza (provoz školičky se ukončil týden před Vánoci), a v lednu kvůli nemoci jsme dvakrát vynechaly. Dneškem máme za sebou čtvrtou lekci po zmiňované pauze a skoro celé lekce probrečí. Jakmile vylezeme z vody a jsme po lekci v herničce, zase řádí. Dočetla jsem se zde v poradně, že se může jednat o jakousi stagnaci, nebo vývojovou fázi, kdy dítě už by rádo dělalo jen to, co samo chce.

Můžete mi dát rady, jak přežít tuto fázi, abych dcerku od vody neodradila? A jak dlouho toto období může trvat?

Největší kámen úrazu je potápění, ale i jinak oblíbené cviky jako skákání do vody nechce dělat. Zatím jsem nepřišla na to, co by ji v té vodě bavilo. Nechce ani, abych ji držela a ona si mohla hrát s hračkou. Prostě ji uklidní jen, když vylezeme ven z bazénu. Doma je ve vodě ráda. Nemáme vanu, ale napouštíme ji vaničku, která je ve sprchovém koutě a tam si cáká, sprchujeme ji, vše v pohodě.

Brzy by měl začínat nový kurz o 10 lekcích, ale přiznám se, že pokud by měla dále takto brečet, nevím zda má cenu pokračovat.

Děkuji za Vaši radu

Jana Žufníčková
05.02.17

Dobrý den,
tímto stavem prochází skoro každé dítě. Umožněte dceři, aby si mohla třeba sedět na kraji bazénu a přelévat vodu v kyblíčku. Když bude mít dobrou náladu, tak ji zapojte do nenáročných aktivit (třeba sbírání balónků, jízda na koníkovi ze žížaly apod.). Za splnění aktivity ji pochvalte a nechte za odměnu znovu pohrát na břehu. Postupně zvyšujte zátěž - tedy ven se půjde, když zvládneme dva cviky za sebou. Stanovte hranice a trvejte na nich, ale neberte to na sílu. Každý pokrok odměňte. Rozhodně ji nenuťte potápět nebo skákat. Potřebuje si osahat, že Vám může plně důvěřovat i ve vodě a k dříve oblíbeným aktivitám se postupně sama vrátí. Vnímejte její tempo a přizpůsobte se. Současně ale nedejte znát, že ona je ten, kdo udává tempo, ale tvařte se, že jste to Vy.
Do navazujícího kurzu bych na Vašem místě šla, ale s vědomím, že ho značnou část stráví právě těmi „odměnami“ na kraji bazénu. Sice to leze do peněz, ale to je daň za to, že nepromeškáte dobu, kdy se zase plynule zařadí a současně že si pak nebude muset na bazénové prostředí zvykat zpět po dlouhém přerušení. V tomto věku ty návraty bývají dost obtížné a riskovat jeden „zbytečně“ zaplacený kurz se dle mých zkušeností skutečně vyplatí.