Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Podpora v nezaměstnanosti po ukončení rodičovského příspěvku

Mcca se ptá 30.07.12

Dobrý den,

mám 20-ti měsíčního syna. Rodičovský příspěvek budu pobírat pouze do jeho 2 let (museli jsme zvolit tuto variantu, s menší dávkou bychom nevycházeli). Protože jsme plánovali další dítě doufali jsme, že se nám narodí kolem druhých narozenin prvního syna. Bohužel kvůli zdravotním komplikacím a užívání léků se budeme moci snažit o miminko nejdříve až synovi bude 26 měsíců. Do práce se vrátit nemůžu, smlouvu jsem měla na dobu určitou. Možná se mi podaří získat práci u jiného zaměstnavatele na poloviční úvazek (s výdělkem cca 8 000 hrubého), kam bych mohla nastoupit ještě před dovršením dvou let syna.

Chci se proto zeptat co je pro nás „výhodnější“. Jsou v podstatě 4 varianty. Ukončit rodičovskou dovolenou a pouze chodit do práce (práce na rok, takže ukončení s největší pravděpodobností ještě před porodem dalšího dítěte) nebo zůstat na rodičovské - bez pobírání rodičovského příspěvku a k tomu pracovat na poloviční úvazek? A pokud nakonec nenastoupím na 0,5, ale na DPP, je lepší být na úřadu práce (a vydělávat do 4 000) nebo na rodičovské dovolené (opět bez pobírání příspěvku)? Z čeho by se mi počítala podpora v nezaměstnanosti, z předchozího zaměstnání (měla jsem 17 500 hrubého) nebo bych dostávala pouze životní minimum? Jak by to bylo poté s mateřskou, případně neschopenkou v dalším těhotenství?

A poslední dotaz je zda se rodičovský příspěvek počítá do příjmů (při žádosti o přídavky na děti).

Moc děkuji a přeji pěkný den

Vladimíra Nováková odpovídá 07.08.12

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že jste měla pracovní poměr na dobu určitou, který už skončil (tak jsem to z Vašeho dotazu pochopila), již nyní nejste na rodičovské dovolené, ale „pouze“ čerpáte rodičovský příspěvek. Můžete tedy klidně ihned začít chodit do práce a současně pobírat rodičovský příspěvek. Příjmy příjemce rodičovského příspěvku totiž nejsou nijak sledovány - postačí, když péče o dítě bude v době Vašeho zaměstnání zajištěna jinou zletilou osobou. Při péči o dítě do sedmi let věku je za Vás státem hrazeno zdravotní pojištění a doba péče o dítě do čtyř let věku se Vám započítává jako tzv. náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod, takže na úřadě práce se evidovat nemusíte, pokud nechcete. Můžete nadále pobírat rodičovský příspěvek a k tomu pracovat na 0,5 úvazku nebo na DPP.
Na podporu v nezaměstnanosti máte nárok tehdy, pokud jste během uplynulých dvou let před evidencí na úřadě práce vykonávala výdělečnou činnost po dobu alespoň 12 měsíců - záleží tedy na tom, jak dlouho jste pracovala a jak dlouho jste již nyní nezaměstnaná (kdy Váš pracovní poměr skončil). Jako nezaměstnaná byste při dalším těhotenství neměla nárok ani na nemocenskou, ani na mateřskou. Pokud byste pracovala, záleželo by na tom, zda by za Vás zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění - například při Vámi zmiňované práci na DPP se pojištění odvádí až při výdělku nad 10.000 Kč měsíčně. Rodičovský příspěvek se započítává jako příjem při posuzování nároku na dávky - musíte ho jako příjem uvést.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.

Reklama


Reklama