Podruhé v léčebně

1
19.03.17

Dobry den,

syn nastupuje po druhé do léčebny v Hornich Berkovicích. Poprvé v léčebně byl 4 měsíce, byl z ni propuštěn pro kázeňské přestupky, pak šel na doléčovák v Českých Budějovicích, pokud byl pod kontrolou, svou abstinenci zvládal. Jak začal bydlet sám, neměl žádné koníčky, jeho kamarádi byli kluci z doléčováku, což sám ví, ze byla chyba.

Po dvou měsících bez kontroly začal brát pervitin znova, dostavili se deprese a syn se rozhodl jít do léčebny znova a já se chci zeptat, jaka je šance, teda jestli je větší šance, ze se s toho dostane, když léčebnu navštíví podruhé. Syn pak chce jít do komunity a pak na doléčovák a pak nastává další problém, syn bude na neschopence, ale když si představím, že v léčebně bude 5 měsíců + rok v komunitě, to může být stále na neschopence? Nebo jak to je? Vždyť přece nemůže být víc, jak rok v neschopnosti, ne?
Nebo se v te komunite chodi do prace? Uvazuje o komunite v Mnisku pod Brdy.

Děkuji za odpověď.
jitara

Mgr. Kristýna Kinkalová
26.03.17

Dobrý den,
moc ráda bych Vám řekla přesně, jaká je šance, že druhá léčba zafunguje a syn bude abstinovat, ale vlastně to nevím. V praxi se setkávám s klienty, kteří proces léčby absolvovali několikrát neúspěšně, takže by se mohlo zdát, že už nemají šanci a léčba jim nepomůže. Ale při dalším pokusu je „něco“ jinak a jim se konečně povede nad závislostí vyhrát. Plán Vašeho syna ale značí, že to s léčbou myslí vážně, že se poučil z neúspěchu a ví, čemu by se teď měl vyhnout a co potřebuje jinak, aby byla léčba efektivní. Držím mu palce, aby vše zvládl. A Vy neztrácejte naději – sice se to nepovedlo napoprvé, ale to neznamená, že i druhá léčba bude neúspěšná.
Léčebna je zdravotnické zařízení, kdy je pobyt hrazen ze zdravotního pojištění. Komunita takovým zařízením není. Praxe je taková, že klienti komunity jsou evidováni na úřadu práce a pobírají sociální dávky, z čehož se platí náklady spojené s léčbou (ubytování, strava apod.). V některých komunitách však dávky náklady nepokryjí a je nutná další finanční spoluúčast klienta. V každé komunitě i léčebně pracují sociální pracovníci, kteří s klienty tyto náležitosti vyřeší, vysvětlí jim, jak to chodí a co je potřeba zařídit. Je také možné do vybrané komunity zavolat a zeptat se, určitě Vám rádi sdělí, jak jsou jejich služby hrazené. Léčba v terapeutické komunitě je rozdělena do několika fází, v těch vyšších pak často klienti docházejí do práce, takže je zde i tato možnost.
Kdybyste měla další dotazy, něco Vám nebylo jasné, nebo jste si jen potřebovala promluvit, ozvěte se nám. Pokud by i Váš syn potřeboval nějakou pomoc – vybrat léčebnu, komunitu, měl by nějaké otázky, určitě nás může kontaktovat také. Oběma přeji mnoho sil.

S pozdravem,
Mgr. Kristýna Kinkalová