Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Pomočování 2letého

zivotaschopna se ptá 12.10.16

Dobrý den,

mám syna 2 a 3/4 roku, již od léta ho učíme na záchod či nočník a bez výsledku. Když mu nedám plínu, pomočí se, aniž by řekl, že chce čurat nebo nějak oznámil, že čural. V pomočeném klidně chodí, sedí a nemá potřebu to nějak měnit. To samé je i s vyprazdňováním stolice. Pokud nemá plínu, nevyprázdní se. Ani neřekne, že je pokakaný, a klidně si hraje.

Vyzkoušela jsem vysvětlování, odměny, názorné ukazování a bez efektu. Na záchodě s redukcí chvilku posedí, nicméně si chce spíše hrát, splachovat, házet papír do záchodu apod. Když má plínu, také neoznamuje, že by chtěl na záchod anebo, že už potřebu vykonal.

Jak mám dále postupovat?

Nechávám ho přes den bez plíny, ale čurá, kdekoliv se mu zachce. Často se ho ptám, zda se mu nechce na záchod, ale vše bez efektu.

Děkuji za odpověď

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 13.10.16

Hezký den,
zkusila bych formu obrázků na papír, kdy budete kreslit sluníčka a mráčky s deštěm. Vždy, když se syn počurá namalujete mu na papír mráček s deštěm, když bude v pořádku, tak mu uděláte sluníčko. Důležité je vybrat si určitou hodinu, kdy to budete zaznamenávat a vždy ve stejný čas společně! namalovat, jak to vypadá. Bývá to docela účinné. Je důležité, aby byla na papíře i sluníčka, proto zvolte třeba dvě hodiny, 18,00hod. a 9,00hod., kdy vše zaznamenáte. Kontrolujete vždy např. dvě hodiny před tím, pokud se počurá např. v deset nepíšete mu to, ale dítě si začne zvykat, že kolem zaznamenávání přestane čurat, je to takové psychologické. Tedy neznačíte tři mráčky za celý den, ale pouze čas dvou hodin, ze začátku klidně jedné, jak to vypadá. Takže od 17,00 - 18,00 např.
S touto technikou se pracuje i jinak, ale u tak malého dítěte bych zvolila opravdu dvě hodiny ve dne (kdy se třeba častěji pomočuje), ty začněte sledovat a pak třeba přidejte po půlhodinách. Efekt by mohl přijít do měsíce, pokud budete pravidelně a svědomitě vše zaznamenávat.
Přeji hodně sil… Lenka Osladilová

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.