Porod pomocí vakuumextraktoru

19.12.17

Dobrý den,

chtěla bych Vás moc poprosit o pomoc. Letos v srpnu jsem prodělala těžký porod, byla jsem prvorodička a dodnes mám spousty otázek, na které jsem se bohužel v nemocnici nezeptala (v té době jsem byla ráda, že je to za mnou, užívala si malou a teď po čase lituji, že jsem se více neptala), a i když vím, že jste u mého porodu nebyla, tak třeba mi poradíte, protože s partnerem chceme další děti do budoucna a já bych se ráda vyvarovala stejných chyb.

Kontrakce mi začaly v 1 hodinu ráno, v 8 jsme jeli na kontrolu a už si mě tam nechali s tím, že rodím. Ale bylo to teprve v začátku, do hodiny jsem se otevřela na 4 prsty a byl mi aplikován epidurál (porod se asi vlivem injekce pozastavil), pak kontrakce začaly znovu a rychle se horšily. Pokaždé mi bylo řečeno, že to určitě do dvou hodin, pak do hodiny bude, ale nebylo. Porodní asistentka se mě zeptala, zda nejsem po operaci čípku, že je tuhý (po operací čípku nejsem) a ne a ne se dootevřít.

Už asi 5 hodin jsem byla otevřena na 8 prstů a měla „tlačící“ kontrakce cca po minutě, ale tlačit jsem nemohla, takže jsem pořád chodila a tlačení zadržovala.

Moje otázka zní, co dělat v této situaci? Může se už tlačit, i když jsem byla otevřená na 8 cm? Pokud ne, co můžu dělat?

Mám trochu pocit, zda jsem si to tím zadržováním zbytečně neprodloužila, když mě to ještě na tlačení nenutilo, tak jsem se snažila vždy při kontrakci uvolnit a prodýchat, ale u těch tlačících se uvolnit nešlo. Kolem 21:00 se šlo na porod a nastal další problém, hlavička se nemohla prorazit přes branku (prý šla malá nějak šikmo). Zkoušela jsem během druhé doby porodní spousty poloh a hlavička stejně přes branku nešla (i když mi personál říkal, že tlačím dobře), tak nakonec vzali vakuumextraktor a malou vytáhli pomocí pumpy.

Proto bych se chtěla zeptat ještě na jednu otázku. Zda jste se setkala s něčím podobným, kdy dítě šlo „šikmo“ (protože už na ultrazvuku v 38. a 39. týdnu mi malou nemohli zvážit, že byla pokrčená na pravé straně).

Mám strach, aby se celá situace neopakovala a nemuseli u druhého dítěte opět použit pumpu, zda třeba nemám atypické porodní cesty?

Omlouvám se za dlouhý dotaz a předem moc děkuji za odpovědi.

Přeji příjemný den a krásné prožití vánočních svátků.

S pozdravem

Janka

Porodní asistentky
27.12.17

Dobrý den,

podle toho co popisujete si myslím, že možnost, že druhý porod bude opět Vexem je nepravděpodobná, pokud druhé děťátko nebude mít o moc větší váhový odhad. Pokud chcete Váš porod prodiskutovat zavolete mi na tel. 775067502. Myslím, že situace je na delší diskusi.
Krásný den Katka Meeganová

Kateřina Meeganová, Dis.
Bc. Vladimíra Toplaková

tehotenskaporadna@gmail.com
www.vase-porodni-asistentka.cz