Porucha vidění až mžitky

12.09.12

Dobrý den,

dnes jsem půl hodiny měla poruchu vidění - začalo to tak, jako bych se podívala do světla, po pár minutách se stav změnil na jakési mžitky před očima, jako bych vidělá pásovitá místa chějícího se vzduchu, část věcí jsem viděla dobře a část za šmouhami špatně, přitom jsem neviděla mlhu nebo černá místa. Ke konci jsem měla snížené periferní vidění u pravého oka. Nebylo to nějak dramatické, ale rušilo mě to v práci i při jednání s lidmi. Bojím se, aby nešlo o nádor mozku. Je vhodné zajít na vyšetření?

Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den. Petra

MUDr.Vladimír Korda, Ph.D.
16.09.12

Dobrý den paní Petro,
s velkou pravděpodobností se jedná o oční migrénu. Přechodný výpadek zorného pole je způsoben nedokrvením místa sítnice. Většinou na takovou epizodu navazuje bolest hlavy. Jedná se o nepříjemné, nicméně jen funkční postižení. O projev nádorového onemocnění se tedy nejedná.
Akutně lékaře vyhledat nemusíte. Ale preventivní prohlídku si domluvte. Vhodné bude dát si přezkoušet, zda nepotřebujete brýle/změnit současné dioptrie/. A dále by prohlídka měla obsahovala i vyšetření šířky komorového úhlu a nitroočnímu tlaku. Pokud bude vše v pořádku, ale stav se opakoval častěji, pak je vhodné ještě vyšetření a léčba u neurologa (léčí se jako odbodně jako klasická migréna).

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne, s pozdravem

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
*Oční klinika OFTEX, Pardubice
www.oftex.cz