Postrádám přátele

82
25.07.19

Dobrý den,

jsem prvním rokem na mateřské dovolené, a i když bych přítele ani dítě za nic na světě nevyměnila, cítím se pořád hrozně osaměle. Nemám nikoho komu bych se mohla svěřit, s kým probrat běžné věci. Za přítelem jsem se přestěhovala do jiného města, téměř tu nikoho neznám a kamarádky (spíš známé) se mi úplně přestaly ozývat. V práci jsme byli dobrý kolektiv, scházeli jsme se i mimo pracovní dobu. Kamarádka z mládí, když už se ozve, potřebuje jen vrbu a ani mě kolikrát nepustí ke slovu. Rodiče mají spoustu svých zájmů a povinností, nemají tak ani oni čas. V podstatě si nemůžu snad na nic stěžovat, ale ta samota je ubíjející.

Máte nějaký nápad, jak si pomoci?

Děkuji

Mgr. Jitka Bártová
02.09.19

Dobrý den,
mateřská dovolená, stejně tak jako každá jiná pracovní neschopnost nebo dlouhodobé setrvávání doma je záležitost náročná na psychiku, to je nesporné. Najednou vypadnete s běžného rytmu, získáte zcela jiné a nové priority a logicky tedy se i vytřídí okruh lidí, se kterými je můžete sdílet.
První důležitá věc je si uvědomit, že je to ale záležitost DOČASNÁ. Na to často zapomínáme, že ať se děje cokoli, děje se to velmi omezenou dobu. U mateřské dovolené se jedná o dva až tři roky a pak se zase zapojujete do toho, kde jste byla předtím. Takže proč se trápit tím, že je to jiné - proč si to neužít? Je to období, které má své úžasné kouzlo - zkuste se zaměřovat na to, co je pro Vás na tom hezké - dítě, partner, domácnost - může být zátěž, ale může být i zdrojem nebývalého potěšení :) buďte tvořivá, přemýšlejte, jak naplnit čas procházkami, výlety, aktivitami, četbou, hudbou, péčí o dítě - je i pro něj žádoucí, abyste ho s chutí zapojovala do běžných aktivit, .. je toho jistě spousta, co Vás baví a na co jste „normálně“ neměla čas :)
Zadruhé, samota může být o přínosná - může být zdrojem osobního posunu, poznání, vývoje. A naproti tomu, Vy sama vlastně nejste, máte vedle sebe malého a dospělého parťáka. Udělejte si čas na každého z nich zvlášť, lépe si věci zorganizujte :)
A pokud Vám obecně chybí lidé a kamarádky, vyzkoušejte mateřské kluby, kroužky pro děti, hřiště. Je toho tolik, jen nechat mysl vytvořit, co by pro Vás bylo příjemné :) Život je takový, jaký si ho uděláme, tak hodně radosti při jeho tvorbě :)
Bártová (dř. Voglová)

Mgr. Jitka Voglová
Tel.: +420 734 251 345
www.exqui.cz

Další otázky z poradny

Jak se zbavit úzkosti Anonymní 15.02.19
Jak si odpustit Anonymní 19.12.18
Jak přestat nenávidět partnera? Anonymní 17.12.18
Ako si získať deti Anonymní 02.12.18
Nevím, jestli chci poznat svého tátu Anonymní 28.11.18