Potíže s hlasivkami při chladném počasí

08.12.19

Dobrý den,

už několik let se potýkám se stejným problémem. Jakmile začne chladné počasí, začnou mé hlasivky „stávkovat“. Stačí, abych dítěti večer četla pohádky na spaní a při druhé, nejpozději třetí, krátké pohádce, začnu mít tzv. knedlík v krku a hlas mi začne přeskakovat.
Existuje něco z bylinek či přírodních produktů, které mohou hlasivkám prospět? Hlas je do jisté míry i můj profesní nástroj, pracuji na obchodním oddělení a němý obchoďák přeci jen není úplně to pravé.

Děkuji

Mgr. Pavla Hájková
13.12.19

Dobrý den,

hlasivky bych zkusila podpořit průběžně pitím vlažné, teplé Vincentky, které jim při námaze velmi ulevuje.

Celostně bych pak zkusila pracovat na podpoře imunity a snižování zánětlivosti v těle.
Na imunitu hlíva ústřičná, kvalitní probiotika, z bylin v tomto období echinacea, bez černý, rakytník řešetlákový, lípa, případně lichořeřišnice a lékořice. Byliny ale raději pouze pod dohledem zkušeného fytoterapeuta.
Základ je protizánětlivý jídelníček, tzn. 300 - 400 gr zeleniny denně (bez škrobové zeleniny), kvašená zelenina, omezení mléčných výrobků od šlechtěného plemene holštýnských krav (A1 kasein), jejichž mléko podporuje v těle zánět a zahlenění, omezení lepku, zařazení kvalitních bílkovin v podobě celozrnných obilovin, luštěnin a jejich správného kombinování, maso z bio chovu, vyřazení rafinovaných cukrů.

Pokud je problém dlouhodobý, stála by za zvážení návštěva foniatra, který prověří fungování hlasivek.

S pozdravem
Pavla Hájková

Mgr. Pavla Hájková
klinická naturopatie
nutriční poradenství
fytoterapie
www.prirozenekezdravi.cz