Povinnost placení výživného

09.02.18

Dobrý den,

měla bych dotaz týkající se mého známého.

Můj známí velice dobrý kamarád má s bývalou přítelkyni dítko (malé je necelý rok). Matce byla dcera v prosinci odebrána sociálními pracovníky při soudním jednání a bylo umístěno do pěstounské péče.

Dotaz se týká toho, jak je to nadále s placením povinného výživného na matku dítěte. Nebyli sezdáni, jen spolu žili, a tak má dle zákona známí povinnost platit právě i na matku dítěte, ale mě i jeho by zajímalo, jak je to dále, když matka dítě již u sebe nemá a nestará se o něho a je v náhradní rodinné péči.

Na dítě dále samozřejmě alimenty platí, ale nikde nejsme schopni se dozvědět, jak je to s jeho povinností platit výživné matce.

Oba si myslíme, že když bylo dítě matce odebráno a již se o něj nestará, měla by skončit povinnost i jemu platit výživné na matku.

Právníci říkají, že platit musí dále, i když matka dítě u sebe nemá, ale nám se to právě zda divné.

Předem děkuji za Vaši odpověď

Ing. Ivo Kraus, DiS.
01.03.18

Pokud matka osobně nepečuje a dítě je v pěstounské péči, má otec povinnost platit výživné nadále do doby než soud rozhodne jinak. Zpravidla však soud zároveň s umístěním dítěte do pěstounské péče rozhodne i o placení výživného na dítě státu. Jinými slovy výživné by se nemělo platit matce, která už nepečuje.

Povinnost platit výživné je i pokud je dítě v jiné péči než péči rodičů. Rodiče mají povinnost platit výživné, i když jsou zbaveni rodičovských práv.

Co se týče výživného na matku, druh a družka k sobě nemají vyživovací povinnost, manželé ano a to i po rozvodu. Žena může nárokovat výživné pokud nemůže pracovat (např. nemoc) a zároveň nemá z čeho žít.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
www.chcemebytpestouny.cz