Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

PPM – mám nárok, když jsem na neschopence kvůli rizikovému t

no.comment se ptá 23.03.19

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda budu mít nárok na mateřskou. V roce 2015 jsem byla od 10. týdne těhotenství na neschopence. Pak jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, následovala řádná dovolená a pak rodičovská dovolená. Po rodičovské jsem nastoupila zpět do práce, kde jsem byla od 27. 6. 2018 do 11. 1. 2019. Nyní jsem opět těhotná a mám rizikové těhotenství, tudíž jsem na neschopence. Termín porodu mám září. Pracovní smlouvu mam na dobu neurčitou.

Pokud bych měla nárok na mateřskou, tak nastoupím, když už dceři budou 4 roky. Budu mít nárok na mateřskou?

Děkuji za odpověď

Daniela Kočí odpovídá 09.04.19

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte být v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou plátcem nemocenského pojištění. To znamená, že jste buď klasicky zaměstnaná, nebo v tzv. ochranné lhůtě, která činí 180 dnů od zániku nemocenského pojištění.
Splňovat musíte i další podmínku pro nárok na dávku, tj. účast na pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM.
Pokud výše uvedené nesplňujete, požádáte hned po narození dítěte o rodičovský příspěvek. Žádost o rodičovský příspěvek se podává před ukončením pobírání PPM nebo v případě, že rodič neměl na PPM nárok, žádá se tedy již ode dne narození dítěte.
V případě, že příjmy rodiny nedosahují 2,7 násobku životního minima, můžete si požádat o další sociální dávky, informujte se na SSZ.

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@partners.cz
 https://www.partners.cz/…ka-partners/

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.