Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Predilekce hlavičky a Vojtova metoda

žluťásek se ptá 25.05.17

Dobrý den,

s tříměsíčním synem cvičíme pár dní jeden cvik Vojtovy metody kvůli predilekci hlavičky a nestabilitě na bříšku. Nejsem si zcela jistá, zda cvik provádím správně, na další konzultaci u fyzioterapeutky jdeme až za dva týdny a dříve není možné se u ní bohužel objednat.

Cvik, který máme cvičit 3× - 4× denně spočívá ve stimulaci bodu pod prsní bradavkou (malíkovou hranou mám tlačit mezi žebry pod bradavkou, přičemž prsty natažené ruky směřují k protilehlému ramínku) a natočení hlavičky. Syn mi ale často hlavičku vykroutí do záklonu a nevím, jak ji správně zafixovat. Můžete mi alespoň takto na dálku poradit nějaký „trik“?

Cvik by měl způsobit, že syn zvedne obě nožky z podložky a také uvolní ručku a rozevře prsty na ruce. Nožky mi hezky zvedá, ale ruka reaguje méně nebo vůbec - musíme to teprve rozcvičit a postupně se k tomu dostaneme, nebo je to znakem špatně provedeného cviku?

Děkuji moc za radu!

Eva

Tým rehabilitace Be Balanced odpovídá 29.05.17

Dobrý den,
standardní postup u zacvičení malého dítěte do Vojtovy metody je takový, že kontrola u Vašeho fyzioterapeuta by měla být nejpozději po týdnu. Právě proto, aby se pozice upravila a fyzioterapeut mohl zkontrolovat, jak cvičení jde, jaká je reakce dítěte a zodpovědět Vaše otázky!
Cvičíte RO I (reflexní otáčení), u malých dětí se provádí na kraji lůžka (v domácím prostředí nejčastěji na stole, kuchyňské lince) a hlavičku je často potřeba fixovat o vlastní bok (který může být vypodložený například srolovanou plenou). Bohužel určitě není možné, instruovat Vás po emailu z mnoha důvodů. Každé děťátko je jedinečné a reakce mohou být odlišné, co funguje u jednoho může být naprosto kontraproduktivní u jiného. Toto je opravdu na individuální osobní práci a jak jsem již psala v úvodu, tak zkraje s mnohem častější frekvencí než po 14 dnech!
K Vašemu druhému dotazu, nejde o to, že byste „cvik“ prováděla špatně. Někdy se komplexní reakce může dostavit až po nějaké době cvičení, někdy se může stát, že třeba jen reakci nepostřehnete-může být velmi rychlá a někdy trvá, než rodič vytrénuje, co a kde pozorovat. Jindy zase může cvičení vyžadovat úpravu polohy miminka, nebo změnit úchop, či směr působení z dané spoušťové zóny (místo, do kterého tlačíte-u vás hrudní zóna).
Zkuste se s fyzioterapeutem domluvit na častějších návštěvách, alespoň na prvních třech.
S pozdravem rehabilitace BeBalanced

Tým odborníků rehabilitace www.bebalanced.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.

Reklama


Reklama