Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Předškolák - chová se standardně?

3HE se ptá 20.02.16

Dobrý den, prosím o názor na chování mé dcery - je to běžné, nebo to směřuje k nějaké poruše?

V červnu jí bude šest let… Zvažuji ji dát do Montessori školy - mohlo by to pro ni být prospěšnější než klasická základní škola?

Dcera je veselá, upovídaná, ale často zasněná, nevnímá povely, které učitelka dává kolektivu (děti, pojďte sem, nebo děti, udělejte to a to…) - ona pořád pozoruje okolí a nevnímá, co učitelka říká, že mají dělat. učitelka ve školce říká: Mám 25 dětí a Esterku (moje dcera) - všechno s ní musí dělat individuálně, pořád někam posílat, kontrolovat, dokonce kvůli tomu zvažuji i odklad školní docházky - dcera je červnová, ale na druhou stranu čte, počítá, píše. Škoda ji nechávat ve školce ještě rok a půl.

Dcera se jeví jako neposlušná, všechno ji rozhodí a není schopná poslechnout povel, příkaz. Z tohoto důvodu se i obávám Montessori - jestli to pro ni není moc svobodomyslné, aby nezvlčela ještě více. Na druhou stranu vnímám, že na klasické základce ji ušlapou. Pořád poslední, věčně nic neví, neslyší, nevnímá, to jí tam nikdo tolerovat nebude.

Má umělecké cítění. Je hodně tvořivá, často něco vyrábí. Oproti tomu je děsně nepraktická při sebeobslužných činnostech, které zvládá - obuje jednu botu, rozvine zajímavou debatu, zapomene pro ni na tu druhou nohu.

Dcera se soustředí dobře, ale jen krátce. Chodíme na Montessori přípravku - chvíli jsme tam s dětmi a potom jsou tam děti jen s učitelkami - pak jsem se ptala na dceru - co na ni učitelky říkají - no, říkaly, že není zvyklá dotáhnout věci do konce (to vím, to je zřejmě mojí nedůsledností - už na tom i doma pracujeme) a že přestože ji práce baví, tak po chvíli ztrácí pozornost - po povzbuzení a motivaci to bez problémů dodělá, ale má tendenci se rozhlížet, co dělají ostatní a zapojovat se s nimi do řeči. Už to soustředění není tak úplné jako předtím. Při únavě vypíná, není schopná ničeho. U zápisu byla skvělá - všechno okamžitě věděla - akorát ke konci se začala předvádět, chechtat.

Co se týká učiva, tak na to je chytrá určitě dost. Spíš jde o ty povely, pomalost, zasněnost, žije si ve svém světě, svoji pohádku, ráda povídá, vypráví - dost hezky slohově. Má smysl pro detaily, pečlivka pečlivá, trpělivá při vlastní tvorbě a hrozně upovídaná - mluví pomalu a užívá si každé písmeno - hodně pečlivě artikuluje. Je dosti přecitlivělá, často pláče.

Nevím, jestli by se odkladem školní docházky něco zlepšilo, nebo jestli to zavání nějakou poruchou chování.

Děkuji

Hanka

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 24.02.16

Krásný den přeji,
chování Vaší dcerky, které popisujete, bývá typické pro děti s bohatým vnitřním světem, velikou představivostí, hloubkou. To, co stíhají tyto děti kromě běžné reality je někdy až s podivem.
Jde dle mého názoru spíše o to pracovat s Vaší dcerkou na uzemnění. Zní to možná prapodivně, ale mám zkušenost s dětmi, které bývají tvořivé, umělecky nadané, často hodně citlivé (až přecitlivělé) a Vaši dcerku vnímám obdobně. Často mívají sklon k neurózám, protože na ně okolí stále tlačí… a ony netuší, co se to po nich vlastně chce.
Nejde ani tak o to, že je nepřipravena, ale její vnitřní svět jí nedovoluje vnímat běžnou realitu tak, jak se nám jeví jako normální.
Takže bych to neviděla na poruchu, spíše na široký záběr, který tak trochu zatím „nedává“. Porucha se z toho samozřejmě časem vyklubat může, pokud se se sebou nenaučí pracovat.
A to je na osobní setkání, tohle není možné řešit v rámci emailové poradny.
Takže bych se nebála, ale samo se to většinou nevyřeší, neboť ona sama zřejmě ani netuší, že většinová společnost funguje jinak, že je prostě mimo normu. To, co prožívá, jí samozřejmě přijde jako to, co žijí všichni kolem, takhle jsme všichni nastaveni.
Montessori školu bych tady spíše doporučila.
Mohu Vám nabídnout jednorázovou konzultaci, na které bych Vám i dcerce ukázala, jakým způsobem se sebou může pracovat.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.