Přetrvávající deprese v těhotenství

23.07.19

Dobrý den,

Trpím depresemi už delší dobu, snad od školky. Teď v těhotenství, je to silnější. Problém je, že pokud už to zajde daleko, začnu ze stresu zvracet a mám průjem. 10 minut jsem šťastná, že budu mít miminko. A pak přijde stres, začnu zvracet, budí mě to i v noci.

Máte nějakou radu, jak si od toho pomoci, aby to neohrozilo miminko?

Děkuji

Mgr. Lucie Machová
24.07.19

Dobrý den,
Děkuji za dotaz a důvěru. Je trochu těžké rozlišit, zda trpíte depresemi nebo stresem (deprese se u dětí vyskytuje celkem zřídka). Stres má většinou nějaký spouštěč, zdroj, to, co vás stresuje. Je pak dobré podívat se na to, jak k danému zdroji stresu – příčině přistupujete, jaké strategie volíte. Zda zvracíte vždy nebo jen jako sled určitých událostí. Jak naznačujete, jste nyní těhotná. Vyskytovala se tato reakce i před tím?
Určitě doporučuji pořešit tato témata ještě v těhotenství před porodem, obzvláště pokud neodezní po prvním trimestru (ale pokud jste těmito obtížemi trpěla již před tím, asi neodezní, a stresu po porodu jistě přibude). Nebrala bych to na lehkou váhu a raději situaci zkonzultovala s odborníkem (pro začátek třeba vás gynekolog/žka nebo rovnou psycholog).
Tím odlehčíte i svému miminku.

Držím pěsti.

S pozdravem
Lucie

Mgr. Lucie Machová

www.podporamaterstvi.cz

Další otázky z poradny

Náhradní mateřství - pocity Anonymní 14.06.19
Zklamaní ze snažení se o miminko Anonymní 02.05.19
Zvýšený zájem prarodičů o naše dítě Anonymní 30.04.19
Jsem zlá matka? Anonymní 12.04.19
Nevydařená těhotenství a vyhoření Anonymní 26.12.18