Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Prevence opakovaných středoušních zánětů

onkub se ptá 01.05.11

Dobrý den,

mám dvouletého syna, během čtyř měsíců má nyní počtvrté zánět středního ucha. Starší pětiletý syn nosí ze školky bacily, sám má občas rýmu, ale problémy s oušky nikdy. Mladší měl poprvé levé ucho píchané, do obou Otobacid a antibiotika. Další tři záněty stejný postup jen bez propíchnutí.

Vždy začne okamžitě zelená rýma, v noci kňourá a kašle, suchý a nepříjemný kašel. Vždy bez teplot, na bolest zabírá Nurofen sirup. Pan doktor doporučuje trhání nosní mandle a přeočkovat Prevenar 13 (máme jen základní Prevenar na 7 typů).

Co byste nám, prosím, radila? Je to trhání opravdu tak v tomto směru prospěšné? Syn se bojí doktorů, pokaždé má už strach, kam zase jedeme a co mu budou dělat, ale pokud to pomůže, absolvujeme to.

Jí dost vitamínů, existuje nějaká prevence? Píšete, že musí být v pořádku nos a uši pak budou také. Jak postupovat? My většinou vstřikujeme do nosu Vincentku, při silnější rýmě Otrivin pro děti. Je to správně?

Děkuji a zdravím vás

MUDr. Maja Stříteská odpovídá 11.05.11

DD, pokud už je zvětšená nosní mandle, tak dočasně kortikoidní spreje do nosu, protialergická léčba…, péče o nos i uši… prevence moc neexistuje- vyhnout se virozám se mu asi nepodaří, jediné je pak při viroze se právě dobře starat o nos a HCD a zabránit rozvoji či přechodu do bakteriální fáze.
Stříteská

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.