Preventivní extrakce osmiček u dítěte

19.12.18

Dobrý den,

13letý syn nosí již několik let snímací rovnátka (nijak výrazná vada, měl větší mezeru mezi horními jedničkami), nyní již prý posledním rokem. Dle panoramatického rentgenu ortodontistka usoudila, že budoucí osmičky by se možná nemusely do dásně vejít a mohly by zuby opět za pár let zkřivit a bude chtít syna poslat na jejich preventivní odstranění. Nad mými dalšími dotazy mávla rukou, že prý je to v dnešní době zcela běžný zákrok.

Mám z toho docela obavu, já se svými zuby žádný problém nemám a preventivní odstranění zubů, se kterými ani syn nemusí mít v budoucnu problémy, mi přijde zbytečné. Vím, že bez rentgenového snímku nemůžete situaci posoudit, ale mohu se přesto zeptat na Váš teoretický názor na preventivní extrakci osmých zubů?

Děkuji moc

MDDr. Zdeněk Řehoř
28.01.19

Dobrý den,

přístupy se různí a je potřeba opravdu detailně zhodnotit nejen RTG snímek, ale i situaci v ústech pacienta. Preventivní extrakce zubů moudrosti mívají své opodstatnění a opravdu je někdy záhodno přistoupit k jejich odstranění dříve (kvůli zatím ne zcela vyvinutým, tedy kratším kořenům), ale na druhou stranu nemusí jejich růst způsobit žádné komplikace a osmičky by se mohly teoreticky ještě v budoucnu hodit. Pokud budete pravidelně chodit na kontroly, mělo by být možné ještě chvíli s extrakcí počkat.

MDDr. Zdeněk Řehoř
zubní lékař