Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Převod rodičovského příspěvku na matku dítěte

Poláková se ptá 13.05.11

Dobrý den,

matka nesplňuje podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství, protože nyní je na rodičovské dovolené, pobírá rodičovský příspěvek na 1.dítě dle tříleté varianty a je znovu těhotná, pracovní poměr na dobu určitou ji skončil v prosinci 2010. Druhé dítě se má narodit v září 2011. Otec dítěte splňuje podmínky na přiznání peněžité pomoci v mateřství.

Ptám se tedy, zda je možné, aby si otec dítěte zvolil rodičovský příspěvek v tříleté variantě, pokud opravdu nastoupí na mateřskou dovolenou po šestinedělí třeba jen na 14 dnů, když současně bude platit, že matka sice po porodu zažádá o rodičovský příspěvek, ale zatím nezvolí variantu rodičovského příspěvku, protože by musela uvést variantu čtyřletou?

Dále se ptám, zda bude otec po 14 dnech čerpání mateřské dovolené, kdy znovu nastoupí do práce, kromě platu pobírat rodičovský příspěvek ve tříleté variantě, když si o něj požádal a prokáže, že se o dítě 24 hodin stará jeho matka. Bude tento rodičovský příspěvek čerpat hned po ukončení krátké mateřské dovolené a může po měsíci o rodičovský příspěvek znovu požádat matka dítěte?

Předem děkuji za odpověď.

Vladimíra Nováková odpovídá 14.09.11

Dobrý den,
pokud matka dítěte nesplňuje podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a nemůže tedy ani volit variantu rodičovského příspěvku, může za ni toto uděalt otec dítěte. Ten může od počátku 7. týdne po porodu (po šestinedělí) nastoupit na mateřskou, provést volbu rodičovského příspěvku a poté vše převést zpět na matku. Prakticky to probíhá tak že se před plánovnaým nástupem otce na mateskou oba rodiče dostaví osobně na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě bydliště, kde sepíší dohodu o převzetí dítěte do péče. Datem, které je v dohodě uvedeno, nastoupí na mateřskou otec dítěte. Během pobytu na mateřské nesmí otec osobně vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu plyne nárok na PPM. Během této doby by měl také požádat o potřebnou variantu rodičovského příspěvku. Po ukončení mateřské dovolené se oba opět dostaví na OSSZ, kde uzavřenou dohodu písemně zruší. Tím se vše převede zpět na matku, ta už tedy nemusí o rodičovský příspěvek znouv žádat, bude ho totiž od ukončení otcovy mateřské pobírat opět ona, i když o něj žádal otec.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.

Reklama


Reklama