Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Přibírá pomaleji, chce pořád prso

bigcrazy se ptá 29.12.18

Dobrý den,

chci se zeptat ohledně syna a kojení. Změnila jsem přístup ke kojení. S dcerou jsem to hrozně řešila nakonec dle laktační poradkyně jsem začala dceru přikrmovat umělým mlékem. Přikrmovala jsem pomocí stříkačky, později lahvičkou, ale stále se snažila kojit. Nakonec po přidání příkrmu odpolední zeleninky už umělé mléko nebylo třeba a kojil jsem do 13 měsíců. Teď u syna kojím vždy, když chce. Jak přes den, tak v noci. Dudlík má jenom občas. Spíš výjimečně. Ale momentálně mu jsou 3 týdny a za posledních 11 dnů přibral jen 150 g.

Také teď pár dnů přes den chce prso téměř neustále a pláče skoro mi přijde, že uz tam nic není a vzteká se kvůli tomu. Přikládám vždy, aby se vytvořilo více mléka, ale on jak se vzteká, tak se pak přisátý odtahuje, natahuje bradavky a to je dosti bolestivé. Možná to moc řeším, ale s dcerou to byl jeden velký stres. Teď začátky se synem taky. Měl náběh na žloutenku. Také se snažím stimulovat kojení v noci, ale to občas pije dlouho z jednoho prsa a usne hlubokým spánkem, že ho nevzbudím, aby pil i z druhého.

Moc děkuji za radu

Dagmar Hricová odpovídá 02.01.19

Dobrý den,
děti během života procházejí tzv.růstovými spurty, tzn. období, kdy intenzivně rostou. Pro kojence je typické období okolo 3. a 6.týdne, 3. a 6.měsíce. Typické jsou nízké váhové přírůstky, ale pokud dítě přeměříte, zpravidla tam bývá nárust v centimetrech. Někdy to poznáte na oblečení :-)
Mají vyšší nároky na výživu. Během tohoto období se nebude dramaticky navyšovat tvorba mléka, ale bude se měnit jeho složení, podle růstových potřeb dítěte. Typické je, že se na nějakou dobu zkrátí pauzy mezi kojením, dítě bude chtít častěji přikládat, je vhodné vyhovět potřebám dítěte. To, že usne a nepije i z druhého prsu nepovažuji za problém.
Mezi další typické obtíže spojené se spurtem patří určitá nespokojenost dětí, odtahování se od prsu, propínání se do luku, nepravidelná stolice (někdy nekakají i několik dní, u plného kojení bez dokrmu). Směrodatné je močení. Pokud močí 6-8 plen za 24 hod, je to zpráva, že dobře prospívá. Pokud se sníží močení a počty pomočených plen, je na místě zvážit dokrm.
Držím palce!
 D.H.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.