Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Přidělení péče o sourozence

Anonymní se ptá 14.04.19

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, moje máma byla v těžké situaci a sourozenci 8 a 9 let jí byli odebráni. Byli nabízeni mně a mému manželovi, ale v tu dobu se nám narodilo dítě a sami jsme měli dluhy a spoustu práce s naším prvním dítětem. Ale po pár měsících, co byly děti do péče přiděleny babičce, víme, že tam nejsou spokojeny. Ale sociálním pracovníkům to děti neřeknou, protože se babičky bojí. Už s nimi ani nemůžeme být v kontaktu, sebrala jim telefony, nesmí ven, nesmí nic. Byly u nás dvakrat od té doby a byly tak vystresované a plakaly, že jsme se rozhodli, že si je vezmeme do péče. Dluhy už máme doplacené a s naší malou už je to také dobré.

Tak se prosím ptám: Dá se něco dělat, abychom děti dostali do péče i přes to, že sociálka jim chce dát čas, aby si u babičky zvykly? Nevěřím tomu, že se jim tam bude líbit, když jsem s nimi ze začátku telefonovala, než jim to zakázala, byly smutné a celou dobu u nich stála babi, aby nemohly mluvit pořádně, odpovídaly jen ano a ne.

Je nějaká šance?

Moc děkuji

Ing. Ivo Kraus, DiS. odpovídá 15.04.19

Dobrý den, řekl bych, že se jedná o věci, které byste si měli vyřešit sami v rámci rodiny. Státní úřady tu nejsou od toho, aby do rodin zasahovaly, ale aby je podporovaly. Bohužel stala se ta věc, že ačkoliv by asi dětem bylo lépe u náhradních rodičů mladších, než u o generaci starší babičky, tak jste o ně zájem neprojevili, a proto soud svěřil děti do péče babičky.

Vzhledem k tomu, že není v zájmu dětí měnit často domácí prostředí i pečující osobu, dá se tedy předpokládat, že soud nebude v této věci chtít rozhodovat, když už v ní nedávno rozhodl. V tuto chvíli děti pravděpodobně u babičky zůstanou, samozřejmě pokud bude náležitě pečovat.

Jak situaci změnit? Můžete požádat soud o kontakty s dětmi neboť sourozenci mají právo se vídat. Třeba si je můžete brát na víkendy. Pokud se děti po nějaké době vysloví, min. 3 měsíce raději déle, že nechtějí být u babičky a chtějí k vám a pokud to potvrdí psycholog, tak máte velkou šanci děti do péče získat. Samozřejmě ale musíte splňovat všechny podmínky k péči o přijaté děti. Soud může probíhat v případě odvolání babičky odhadem 1-2 roky. Pokud se s babičkou dohodnete, může vše být vyřízeno v krátkém časovém období.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
 www.chcemebytpestouny.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.