Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Příkrmy od ukončeného pátého měsíce

Kirta se ptá 22.11.11

Dobrý den,

dětská lékařka nám v poradně řekla, že již od 5. ukončeného měsíce mám podávat synovy zeleninové příkrmy. Zajímalo by mě jaké přesně. Zatím jsem mu uvařila a rozmixovala mrkev (již 2× k obědu a pak dokojila). Synovi to vždy chutnalo a snědl vše, co jsem mu dala (asi jednu celou mrkvičku). Jakou další zeleninu syn může a jestli je můžu mezi sebou kombinovat? Může už například i brambory nebo rýži?

Jinak stále plně kojím. Děkuji za odpověď. Tína

Lenka Škovranová odpovídá 23.11.11

Dobrý den,

můžete nabídnout postupně všechnu zeleninu, také brambory, rýži, těstoviny, ale i pohanku (od ukončeného 6 měsíce) například do kaší. Nejlépe je začínat se sladkými druhy zeleniny jako mrkev, květák, brokolice, červená řepa, červená paprika, pórek, celer, petržel atd. Vždy však platí pravidlo, že po přidání nového druhu vyčkejte 3-5 dní na možnou alergickou reakci, pokud je vše v pořádku, můžete přidat další druh.

Já doporučuji začínat s příkrmy až po ukončeném 6 měsíci věku dítěte, především u kojených dětí. Není důvod ke spěchu a jejich zažívací systém nemusí být ještě na zpracování jiné než mléčné potravy připravený.

Lenka Škovranová

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.