Příspěvek na bydlení po čas stavby domku

46
11.12.19

Dobrý den.

Bydlíme v pronajatém bytě a vzali jsme si hypotéku na stavbu malého domečku. Po čas výstavby nemáme ke komu jít a musíme setrvat v pronájmu. Po toto období budeme tedy platit jak nájem bytu, tak hypotéku. Je možno, než se dostaví pobírat příspěvek na bydlení? Dle kalkulačky máme dle příjmů nárok na cca 3200,–

Předem děkuji za odpověď.

Daniela Kočí
13.12.19

Dobrý den,
předpokládám, že jste nezapočítávala do nákladů tu výši hypotéky.
Příspěvek na bydlení můžete nárokovat jako nájemce bytu (pokud jste přihlášená k trvalému pobytu a pokud náklady na bydlení přesahují 30 % příjmů (v Praze 35 % příjmů) a zároveň jsou nižší než tzv. „normativní náklady“ stanovené zákonem. Příjem rodiny se zkoumá za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Do nákladů na bydlení je zahrnuto nejen nájemné (a obdobné náklady u družstevních bytů a bytů v osobním vlastnictví), ale také služby a energie. Pokud jste si to tedy vypočítala a splňujete podmínky a vše výše popsané, můžete požádat o příspěvek na bydlení a po dobu stavby domu ho pobírat.
Zřejmě jste o hypotéku žádali ještě ve starých podmínkách nebo s jinými příjmy, protože po regulaci ČNB už by nebylo tak jednoduché ve vaší současné ekonomické kondici ji dostat.
Přeji vám brzké stěhování do nového)

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@partners.cz
https://www.partners.cz/…ka-partners/