Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Problémová dcera, 11 let

jajinka19 se ptá 23.05.16

Dobrý den,

mám problém se svou 11letou dcerou. Je drzá, neposlouchá, chce, aby všechno bylo podle ní a vidí pouze sebe. Už jí na mě ani nezáleží, neudělá nic mámě pro radost nebo jen tak, pouze, když za to něco dostane. Pokud jí řeknu: „Uděláš to takhle,“ tak má plno řečí, jak by se to dalo udělat podle ní a smlouvá.

Snažím se být na ni přísná, ale ona mi hned vpálí, že ji týráme, že jí ubližuju atd. Zatímco ona mívá záchvaty vzteku, když není podle jejího. Mlátí věcmi, bouchá hlavou do zdi, řve a tříská dveřmi, párkrát i vyhrožovala, že si něco udělá nebo uteče z domova. Teď začala vyhrožovat dětem na hřišti, že pokud se s ní nebudou kamarádit nebo neudělají, co chce, že jim ublíží. Mého nového přítele i shodila ze schodů. Bojím se, aby někomu neublížila, teď má 2měsíční sestřičku, tak aby jí něco neudělala.

Děkuji za radu, jak postupovat.

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 27.05.16

Pěkný den,
to, co popisujete, je již stav hodně vychýlený z rovnováhy. Vše, je třeba dát postupně do rovnováhy. Obávám se, že tady bude na místě celou záležitost řešit s odborníkem, který Vás provede konkrétními kroky, jak s dcerou najít opět společnou řeč.
Nejde o to nalézt viníka, jde o nalezení společné cesty, kterou budete moci obě jít. Tak, aby jste jedna druhé neubližovali. Z těch pár řádků cítím, že pohár už přetekl, že už je obtížné oprostit se od silných emocí. A v této chvíli je čas nalézt citlivého odborníka - doporučovala bych psychologa, psychoterapeuta - který Vás postupně provede tím nejhorším a dá Vám rady, jak můžete se svou dcerou pracovat. Nejde o žádné jednorázové řešení, působí to na mne na dlouhodobější terapii, kdy každá z vás pracuje na kousku a pak se to celé složí dohromady. Určitě Vám nyní nepomůže Vaše nastavení: „…že už jí na mě nezáleží, neudělá nic mámě pro radost…“ Naopak celá záležitost se tímto postojem jen komplikuje. Stejně jako Vy, přemýšlí zřejmě i Vaše dcera. Máma jí také nechce vyjít vstříc, tak se začně vztekat a vyžadovat si to, na co si myslí, že má právo. Je to točení se v kruhu a určitě to není na odpověď po emailu.
Je třeba osobní konzultace, doporučuji Vám nalézt si v místě Vašeho bydliště psychologa, dětského psychologa nebo psychoterapeuta. Celá záležitost už bohužel dle mého náhledu zašla už moc daleko a bude obtížné ji rozplést i pro ty, kteří se vztahy mezi lidmi zabývají…
Držím Vám pěsti, ať naleznete odborníka, o kterého se budete moci opřít. Ta hlavní práce bude však na Vás a na Vaší dcerce… Takže Vám bohužel nemohu dát jednoduchou radu, v tomhle případě to vypadá na dlouhodobější rozplétání zřejmě častých nedorozumění.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.