Problémy s denním spánkem kojence

04.01.13

Vážená paní doktorko,

mám 2,5měsíční holčičku a prakticky již od narození máme problém s usínáním a spánkem, především přes den. Paradoxně v noci spí na svůj věk velmi dobře. Už asi měsíc jí dáváme spát v 19 hod, probudí se jednou cca mezi 2-3 hod na kojení a poté až o ráno mezi 7-8 hod. Po nočním kojení je usínání bez problému, nakojíme, odříhneme, přebalíme a dáme do postýlky a sama od sebe za chvíli usne. V noci spí s námi v ložnici ve vlastní kolíbce (tma, ticho, cca 18°C).

Přes den ale už od počátku spí hrozně málo, poslední týdny tak 3-4× denně, ale jen po půl hodině. Spinká v denní místnosti, kde si i hraje buď na lehátku, v houpačce nebo v korbičce kočárku. V místnosti je asi 23°C, ale je oblečená nalehko. Všude čtu, jak takto staří kojenci spí asi 5-6 hod denně. Není něco v nepořádku?

Její spaní je většinou taky velmi lehké, stačí nějaký ostřejší zvuk a už je vzhůru. To, že tolik nespí,, mi až tak nevadí, ale vyžaduje téměř nepřetržitou denní pozornost, hodně chce nosit a chovat.

Denní rutina je asi taková: probudí se (většinou protože má hlad a chce nakojit), kojí se, odříhnout, přebalit, pak si tak 3/4 hodiny až hodinu hraje, začne pofňukávat a nic ji neuklidní, jen nošení na rameni. Tak po další půlhodince nošení začne zívat, takže zavineme a chováme tak 15-30 minut, než usne. Za cca 30 až 40 minut se probudí a vše začíná znovu. O kojení si říká cca každé 2-3 hodiny. Zhruba od doby oběda k večeru se pak snižuje doba, kdy si vydrží hrát sama, a prodlužuje doba, kdy pláče. Když ji ale nosím, tak přestane.

Je to jak mít 2 různé děti, v noci spí dlouho a bez problémů sama usne, přes den spí málo, krátce a sama neusne. Se spánkem jako kdyby bojovala, aby jí něco neuteklo. Možná je to normální, ale kamarádky mají většinou miminka tohoto věku hodně spící, nic jako u nás. Poradíte?

Děkuji.

MUDr. Radka Mudrová
13.01.13

Dobrý den.
Každé miminko je trochu jiné, stejně jako i spinká jinak. Noční spánek má opravdu vynikající, za to buďte vděčná. Asi je to chytrá a zvídavá holčička, která má pocit, že ve dne je tolik zajímavých věcí kolem, že přeci nebude spát!! Nicméně je z toho unavená.
Zkusila bych jí i na denní spánek dát do ložnice, kde se více zklidní, ubude rušivých vjemů. Nošení přes rameno není v tomto věku vhodné, neboť si děti velmi přetěžují páteř. Když jí chováte, tak určitě v klubíčku, lépe i v zavinovačce. Nebo je možné přes ruku na tygříka, ale nesmí se zaklánět.
Přes den by bylo vhodné jí dávat již do postýky s dřevěnými tyčkami, aby měla rozhled a současně trénovala svůj motorický vývoj. To v lehátku či houpače nejde. Měla by se více zabavit a ubude chování. Nezapomeňte jí také pravidelně dávat na bříško na pevnější podložku. Alespoň 3× denně.
Přeji krásný večer
Radka Mudrová