Problémy s učením

20.02.17

Dobrý den,

mám nevlastní dcerku, která má problémy s učením. Do prvního ročníku nastoupila s odkladem, z důvodu nesoustřední a toho, že byla velmi dětská. Odklad bohužel nepomohl a stále se s učením pereme. Je ve čtvrté třídě a hrozí jí propadnutí. Od první třídy má problém s matematikou, ale rok od roku přibývají další předměty. Nejeví o učení zájem. Nezapisuje si řádně úkoly, při čtení si domýšlí slova a tím pádem i špatně opisuje. Text si čte, ale nevnímá a nepřemýšlí nad ním.

Jsou dny, kdy kdy je vše OK, ale ty jsou minimální, po většinu dní není schopná odpovědět ani na učivo z druhé třídy. Nepamatuje si, co se učili, z čeho psali, absolutně nemá zájem o školu a bohužel ani o nic jiného. Letos přestoupila na jinou školu, jelikož začala být na paní učitelku drzá a ta už s ní přestávala mít trpělivost. Už jsme byli v pedagogicko-psychologické poradně - žádnou vážnou vadu nenašli, pouze lehkou dysfunkci pozornosti a horší paměť (stále nám tvrdí, že je příliš mladá na další testy). Také jsme zkoušeli kineziologii i psycholožku.

Už nevíme, na koho se ještě obrátit a jak dívčině pomoci, aby vůbec udělala základní školu. Bohužel hodnocení 4,5 je v dnešní době považováno za normální a stále všude slyšíme, že z toho vyroste.

Děkuji za Vaši radu

Mgr. Lenka Osladilová
28.05.17

Hezký den,
zkuste se zaměřit na to, o co jeví Vaše dcera zájem.
Pokud jste navštívili poradnu a nebylo shledáno nic závažného, můžete ještě navštívit neurologa, aby se vyloučilo případné fyziologické zatížení.
Ač se to možná zdá od věci, vyzkoušela bych doplnit lehké cvičení, pohyb na čerstvém vzduchu, na paměť a povzbuzení činnosti mozku zkuste ořechy (není-li alergická). Učte se v krátkých časových úsecích, např. 10 min pak pauza, proběhnout se, pomoct s úklidem, dalších 10 min učení. Doba přípravy do školy by neměla přesáhnout hodinu denně. Alespoň v této fázi, kdy je nechuť ke škole již tak patrná.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz