Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Problémy s výchovou syna

ivetakres se ptá 13.07.15

Dobrý den,

prosím o radu. Máme šestiletého syna, který je nadprůměrně inteligentní. Co mi dělá největší starosti je, že cca od tří let na sebe úmyslně strhává pozornost různými naschvály. Například něco rozsype, ušpiní, provede nějakou hloupost abychom se zlobili my nebo paní učitelky.

Snažíme se dávat synovi hodně lásky, podnětů i pozornosti, ale přesto se nám toto jeho „zlobení“ nedaří odstranit.

Je možné, že ty činnosti, které mu nabízíme, ho nebaví, a proto se snaží zabavit jinak? Nebo jsme málo důslední a měli bychom přestat domlouvat a dát mu třeba nějaký trest?

Moc děkuji za odpověď

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 13.07.15

Hezký den,
co se týče dětí, nemyslím si, že je nutné je až tak zabavovat, jak je tomu dnes zvykem. Problém nebývá až tak v tom najít pro dítě vhodnou činnost, ale spíše v tom, že my (rodiče, babičky, paní učitelky…) máme dost jasné představy, jak se dítě bavit má. Často bývám svědkem situací, kdy je dítě v pohodě a sleduje, pozoruje okolí a my máme pocit, že není něco v pořádku, že by přece mělo něco dělat, tak mu hned předkládáme možnosti, co by mohl, jak si má hrát. Tímto vytváříme do budoucna docela velký problém, dítě se na nás stává závislé více než je potřeba. Děti, kterým je odmalička „pomáháno“ v tom, aby se zabavilo, se nakonec nedokáží bavit bez asistence druhých. Nejsou-li druzí, cítí prázdnotu, nudu, obavy, neklid.
Možná to vůbec není Váš případ, ale pokud ano, zkuste dítěti po nějaký čas nenabízet činnosti, nesměrovat ho, jak se má zabavit… prostě ho nechat a počkat, s čím přijde ono samo. Ne vždy to musí být něco strašlivého, naopak - můžete být i mile překvapeni.
Najde-li si hru samo, pak bude věnovat pozornost tomu, co dělá a nebude mít potřebu strhávat pozornost svého okolí.
S nadprůměrně inteligentními dětmi pracuji hodně a máte pravdu, že téměř všechny splňují škatulku „zlobivé“. Právě ona nadprůměrná inteligence má často druhou stranu.
Bohužel není možné vypsat všechny možnosti po emailu, chtělo by to osobní setkání a konkrétně u Vašeho syna nalézt důvod, proč je takový zlobivý,jaký je.
Ze své zkušenosti mohu říct, že problém bývá přestimulování dítěte - má příliš mnoho podnětů, nikoli málo, jak se často obáváme a jde o to najít cestu, jak přes dynamiku dojít ke klidu, což lze, ale bylo by třeba osobního setkání.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.