Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Problémy se synem po nástupu do školy

Anonymní se ptá 31.01.19

Dobrý den,

potřebovala bych poradit co se synem. Už nevím, jak dál. Problémy nastaly nástupem do školy. Nyní mu je 10 let. Nenosí úkoly, zapomíná si je zapsat nebo si je nezapíše úmyslně, aby je nemusel dělat. Má neustálý nepořádek ve věcech, pořád něco ztrácí. Lže nám i učitelům, že nemá žákovskou knížku. Nechce se učit. Nic na něj neplatí, ať jdeme po dobrém, nebo po zlém, nic nefunguje.

Vždycky ví, co se stane, až se průšvih provalí. Pořád se na něco vymlouvá. Ve škole ho pak děti nemají rády a on se jim pak mstí, bohužel velmi nevhodnými způsoby. Dělá větší a větší průšvihy.

Mimo školu je úplně jiný, doma pomáhá, rád se zapojuje do všech aktivit. A velmi snadno si nachází kamarády.

Opravdu už nevím, jak dál, jsem na konci sil.

Děkuji za Vaši radu

PhDr. Václav Mertin odpovídá 08.02.19

Dobrý den,
soudím, že Váš syn není žádný padouch, potřebuje pomoc od nás dospělých. Jestli si nezapíše úkoly, věřím, že pro paní učitelku není problém, aby dohlédla na to, že si je skutečně zapsal. Na vás doma pak je, abyste zkontrolovali všechny sešity, kam by si mohl zaznamenat úkol (pokud má notýsek na úkoly, je to jednodušší). Proč lže? Protože nechce ztratit vaši pozornost, lásku. Nedá se nic dělat, syn vyžaduje vaši mnohem větší pozornost a pomoc. Kdyby mu bylo pět let, tak to budete dělat bez řečí. Je třeba dohlížet, kontrolovat - to není trest, je to jen reakce na dosavadní výsledky a současně prevence horších situací. Na nepořádek nemám dobrý recept - je to to nejpodstatnější, co se synem chcete řešit? Mně se zdá, že ne. Takže bych z toho nedělal žádnou velkou událost.

Zdraví
Václav Mertin

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.