Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Problémy ve škole - matematika

macinda se ptá 03.06.16

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem, syn má 15 let, je žákem 8. třídy. Opakoval ročník z důvodů, že je po operaci srdce a hodně zameškal. Syn je průměrný žák, učí se na 3. Bohužel má obrovské problémy z matematikou - tam mu hrozí nyní už reparát. Nechce kvůli matematice chodit do školy, vymýšlí si nemoci, tvrdí, že má problémy s paní učitelkou, ve škole dostane s písemky za 5. Ale doma, když mu dáme ten samý příklad, tak to má správně.

Dokonce se to natolik vyhrotilo, že nešel do školy a volal mi z parku uplakaný, že mají psát písemku z matiky a že se bojí. Dokonce měl už arytmii, kde po kontrole kardiologa měl srdce v pořádku, a tak závěr byl, že pravděpodobně ze stresu. Dnes dokonce přišel do školy až po hodině matematiky. Se školou to řeším, ale paní učitelka tvrdí, že je zralý na psychiatra a že už si ho raději v hodinách nevšímá, že když ho vyvolá, třepe se jak ratlík a že z její strany problém nevidí. Že pouze na tu matematiku kašle a že za to, že dnes přišel až na 10. hodinu, mu dává 2 z chování a bude to řešit s ředitelem školy.

Jsem opravdu ze situace zoufalá, nechci tvrdit, že můj syn je andílek, ale také si myslím, že není normální, aby se takhle syn choval. Kdyby chtěl jít za školu, tak přeci nejde do školy vůbec a nejde do školy, hned po hodině matematiky. V minulosti s ním nebyl nikdy problém, občas to se školou zkoušel, že nemá žákovskou knihu nebo, že nenapsal referát atd. Ale nic, co by se nedalo zvládnout.

Volám na různé psychology, ale je tam dlouhá čekací lhůta. Nevím, jak tuhle situaci řešit. Příští týden nás paní učitelka pozvala do školy, že tohle bude řešit s ředitelem a bude si stát za tou 2 z chování. Syn už je zhnusen a tvrdí mi, že raději ukončí školní docházku v 8. třídě a že bude blbý bez školy, než s paní učitelkou ve škole.

Můžete mi, prosím, poradit jaké jsou možnosti vyřešit tento problém? Jinak syn je mezi ostatními učiteli oblíbený, nemá žádné konflikty a mezi spolužáky rovněž.

Děkuji za odpověď

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 27.07.16

Hezký den,
omlouvám se za pozdější reakci, ale Váš email jsem objevila teprve nyní! Nepřišel mi do schránky a nalezla jsem ho až náhodně na stránkách poradny, kde jsem teď ještě dlouho nebyla, protože jsem byla na dovolené.
Zřejmě máte již problém vyřešen.
Přesto alespoň pár slov k tomu, co Vás trápilo:
Nejsem zastáncem dvojek z chování, z mého pohledu toho bohužel příliš mnoho neřeší.
Objevují-li se psychosomatické obtíže, arytmie, bude už něco v nepořádku hodně. Může se jednat i o zcela jiný problém než jen to, že se Vašemu synovi nechce do školy… někde to evidentně drhne.
K tomu by bylo potřeba osobní konzultace, to bych Vám stejně nemohla rozkrýt z emailu, potřebovala bych s Vašim synem hovořit osobně.
Proto bych Vám doporučila najít si nejbližší pedagogicko-psycholog. poradnu a svěřit se s nelehkou situací tam.
Na zvážení je také změna školy, zjistilo-li by se, že Váš syn má vážnější komunikační problémy s paní učitelkou, ale to opravdu není možné rozlousknout po emailu.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.