Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Pronájem bytu v RD

Hloušková se ptá 21.10.13

Dobrý den,

já a můj manžel máme dům v osobním vlastnictvím (dům je náš). Dne 30.9. 2013 mne navštívila makléřka, že má zájemce na náš byt v RD pro jednu osobu. Sepsala v bytě dohodu o zprostředkování a poskytování služeb nafotila byt a odešla. Do dnešního dne nikoho nesehnala. Manžel u toho nebyl a tak má pouze můj podpis. Manžel s tím nesouhlasí a já si nevím již rady. Paní makléřka, přesto že jsem jí upozornila, že i můj manžel je též vlastníkem nemovitosti, mi sdělila, že postačí můj podpis, že manžel nemusí u podpisu figurovat.

Jak prosím dále postupovat?

S úctou a s pozdravem děkuje
Hloušková Zuzana

Ing. Tomáš Kratochvíl odpovídá 22.10.13

Dobrý den paní Hloušková,

děkuji za otázku. Jedná se o problematiku velice citlivou a bez podrobnějších informací Vám nemohu podat vyčerpávající odpověď. Bohužel není ani zcela jasné, zda jde o pronájem bytu nebo o prodej a zda máte zájem spolupráci s makléřkou ukončit nebo pokračovat dále. V dalším textu budu předpokládat, že máte hodláte vztah s makléřkou ukončit.

První věc, kterou byste v tuto chvíli určitě měla udělat, je, že se podíváte do dohody, kterou jste uzavřela a zkontrolujete, zda obsahuje ujednání v tomto smyslu:

„Zájemce (Vy) prohlašuje, že k uzavření a podpisu této smlouvy došlo v místě a za podmínek, které zájemce předem sjednal se zástupcem společnosti (název RK) ve smyslu § 57 odst. 1. občanského zákoníku.“

Pokud podobné ujednání dohoda neobsahuje, je s nejvyšší pravděpodobností dohoda absolutně neplatná a makléřka nemá právo Vaši nemovitost nabízet.

Pro upřesnění přikládám citaci ze zmíněného paragrafu:

„Byla-li spotřebitelská smlouva uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele nebo nemá-li dodavatel žádné stálé místo k podnikání, může spotřebitel od smlouvy písemně odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření; nedošlo-li dosud ke splnění dodávky zboží či služeb dodavatelem, může od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodů a bez jakékoliv sankce do 1 měsíce.“

Z výše uvedeného pravděpodobně vyplývá, že stále máte několik dní k odstoupení od uzavřené dohody, pokud ovšem nedošlo k předmětnému plnění dané dohody. Opakuji, že neznám přesné znění podepsané dohody a je tedy možné, že existují i jiné cesty k ukončení spolupráce s onou RK. V každém případě, pokud jste na pochybách, doporučuji kontaktovat Vašeho právníka, případně se můžete obrátit přímo na mě a já Vaši otázku budu konzultovat s realitním právníkem naší kanceláře RE/MAX Pro.

S pozdravem

Tomáš Kratochvíl

www.tomas-kratochvil.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.