Protilátky IgM po horečkách

30.08.19

Dobrý den.

Dcera měla klíště, 14 dní na to dostala vysoké horečky, Dr. říkala, že to bude angína a dala atb., 9 dnů poté znovu horečky, jeli jsme na pohotovost, říkali, že dítě s encefalitidou takto nevypadá, jeli jsme domů, teploty trvaly pár dnů. Naše dětská vzala potom krev a volala, že má dcera zvýšené IgM protilátky, nasadila režim jako při KE. Po 14. dnech v krvi nebyly protilátky žádné IgM ani IgG, dcera začala mít tik v obličeji, to bylo asi 3týdny po 1. ataku. Teď čekáme na EEG. Uvažuji o očkování zbytku rodiny a u dcery asi také pokud nemá IgG protilátky? Může být takový průběh KE nebo jen vyšly falešně testy? Je tik následek? Může se ještě něco objevit? Je to již 2měs od 1. ataku.

Děkuji za odpověď

doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
08.09.19

Dobrý den,
ELISA test na protilátky proti klíšťové encefalitide může být falešně pozitivní.
Pokud sedi inkubační doba a klinické projevy, což je splněno, lze diagnozu klíšťová encefalitida verifikovat virus neutralizačním testem.

Bylo by to však bez vlivu na kauzálni tj. příčinnou terapii, která u této nemoci není. Aplikuje se výlučně symptomatická léčba.

Očkováni zbytku rodiny by bylo určitě vhodné, pokud se pohybujete v místech s výskytem klíšťat. Očkování je možné od 12 měsíců věku.

S pozdravem

Rastislav Maďar

docent MUDr. Rastislav Maďar, PhD.